Afryka Środkowa: Rządy i ONZ muszą połączyć siły, aby zapewnić uwolnienie porwanych kobiet i dzieci – Amnesty International

Afryka Środkowa: Rządy i ONZ muszą połączyć siły, aby zapewnić uwolnienie porwanych kobiet i dzieci

Porwania miały miejsce w Demokratycznej Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej i w Południowym Sudanie, w czasie gdy Boża Armia Oporu rzekomo przygotowała się do podpisania porozumienia pokojowego z rządem Ugandy, które miało zakończyć ponad 20-letnią wojnę domową, podczas której popełniono wiele zbrodni wojennych, w tym porwania i powszechne morderstwa, a także okaleczenia cywilów.
W Ugandzie porwane zostały dziesiątki kobiet i dzieci, które prawdopodobnie zostaną wykorzystane jako prostytutki i dzieci-żołnierze, a mimo to żaden z rządów w tym regionie nie zrobił nic, by zapewnić ich wypuszczenie, stwierdziła organizacja Amnesty International.
Rządy Sudanu, Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Środkowoafrykańskiej powinny połączyć swoje siły z ONZ, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz natychmiastowe wypuszczenie porwanych osób, a także powinny postawić osoby odpowiedzialne za te porwania przed sądem.
Kobiety i dziewczynki porywane w przeszłości przez Bożą Armię Oporu wykorzystywane były jako niewolnice, natomiast chłopcy i mężczyźni byli zmuszani do walki i popełniania okrucieństw, a także do transportu splądrowanego mienia.
Ostatnie porwania miały miejsce w Obo, miasteczku położonym w południowo-wschodnim obszarze Republiki Środkowoaftykańskiej, przy granicy z Demokratyczną Republiką Kongo i Sudanem.
Boża Armia Oporu prawdopodobnie przeniosła swoje działania na południe Republiki Środkowoafrykańskiej, próbując uniknąć aresztowań i przekazywania jej dowódców do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Są oni poszukiwani pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych i przestępstw przeciwko ludzkości. Ostatnie informacje sugerują, że od tamtego czasu wojownicy przekroczyli już granicę Demokratycznej Republiki Kongo, porywając ludzi po drodze.
Obecnie w Republice Środkowoafrykańskiej działa pięć kontyngentów wojskowych: Armia Republiki Środkowoafrykańskiej, Siły UE (EUFOR), siły ONZ (MINURCAT), oddziały Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Środkowej (Cemac), oraz francuskie siły rządowe.
Amnesty International wzywa działające na tym obszarze siły ONZ, w tym MINURCAT w Republice Środkowoaftykańskiej, UNMIS w Południowym Sudanie i MONUC w Demokratycznej Republice Kongo do pomocy rządom państw tego regionu w doprowadzeniu do uwolnienia porwanych osób.

Tłumaczył Bartek Kumanek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3593