Agata Kowalska laureatką Pióra Nadziei 2016 – Amnesty International

Agata Kowalska laureatką Pióra Nadziei 2016

Amnesty International wręczy tegoroczną nagrodę medialną Agacie Kowalskiej, dziennikarce radia Tok Fm, za swoją rzetelną, merytoryczną pracę dziennikarską, w której podejmuje tematy praw człowieka.

Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia o godz. 17:00 podczas finału Maratonu Pisania Listów w Warszawie w „Marzycielach i Rzemieślnikach”, III p. Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25. Po wręczeniu nagrody odbędzie się debata z udziałem dr Sylwii Spurek – Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania – „Sprawy światopoglądowe czy kwestia praw człowieka. Jak mówić o aborcji, prawach mniejszości, przemocy wobec kobiet”.

Nagroda Amnesty International jest przyznawana osobom, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, odznaczają się społecznym zaangażowaniem w swojej pracy medialnej i przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka.

W uzasadnieniu do przyznania nagrody napisano: „Agata Kowalska, dzięki swojej wiedzy i kompetencji, wprowadza do pracy dziennikarskiej bardzo wysoki standard. Zawsze przygotowana i dociekliwa podczas rozmów z gośćmi swych audycji, umiejętnie zadaje pytania nieoczywiste, lecz trafiające w sedno. Szybko i na gorąco podejmuje trudne tematy, np. z zakresu praw reprodukcyjnych, migrantów i uchodźców, a co najważniejsze dzięki niej słuchacze mogą te tematy poznać i zrozumieć”.

Kandydatury do tegorocznej nagrody zgłaszano do 10 listopada. Nad kandydaturami debatowało biuro Amnesty International wraz z Radą Programową Stowarzyszenia. W Radzie zasiadają:

Jacek Białas (prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka); Beata Faracik (Prezeska Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu); Witold Klaus (Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej); Mikołaj Pietrzak (adwokat, szef Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej); Marzanna Pogorzelska (wykładowczyni akademicka, edukatorka praw człowieka); Katarzyna Szymielewicz (Prezeska Fundacji Panoptykon), Krzysztof Śmiszek (Prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego).

Spośród zgłoszonych osób do nagrody nominowani zostali:

  • Artur Domosławski – reporter związany z tygodnikiem „Polityka”;
  • Jakub Janiszewski – dziennikarz związany z Radiem TokFm i Gazetą Wyborczą;
  • Agata Kowalska – dziennikarka Radia TokFm;
  • Magdalena Nimer – reporterka związana z Kolektywem Reporterskim.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
12293