AI: Państwa muszą wspierać prawo do czystej wody i urządzeń sanitarnych – Amnesty International

AI: Państwa muszą wspierać prawo do czystej wody i urządzeń sanitarnych

-To był pierwszy, bardzo obiecujący krok, ale teraz wszystkie państwa muszą wykorzystać tą możliwość, aby chronić życie i zdrowie milionów ludzi i w pełni wspierać prawo do wody i urządzeń sanitarnych,- powiedział Ashfaq Khalfan, specjalista Amnesty International ds. prawa do wody.
Prawa będą omawiane podczas następnej debaty Rady Praw Człowieka, która odbędzie się we wrześniu w Genewie. Niemcy, Indie, Chiny, Brazylia i Poludniowa Afryka poparły wczoraj nową uchwałę, jednak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone znalazły się pośród państw, które wstrzymały się od głosu, argumentując, że nie ma podstawy prawnej, aby domagać się prawa do wody i urządzeń sanitarnych.
-Nie ma żadnego prawnego uzasadnienia, według którego kraje nie mogłyby wspierać tej uchwały. Prawo do wody już znajduje się w przepisach prawa międzynarodowego i istnieje również silna podstawa prawna, aby domagać się dostępu do urządzeń sanitarnych,- powiedział Ashfaq Khalfan.
-Kobiety, które narażają swoje życie idąc w nocy do publicznej toalety i ludzie, których dzieci umierają z braku dostępu do czystej wody, powinni mieć możliwość do rozliczenia swoich przywódców z dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych,- powiedział Ashfaq Khalfan.
Sprawa była podnoszona podczas każdego spotkania w regionie Azji i Pacyfiku, w Azji Płudniowej, Afryce czy Ameryce Poludniowej, podczas licznych szczytów, które miały miejsce w ciągu ostatnich pięciu lat, podczas których uznano zarówno prawo do wody, jak i urządzeń sanitarnych. Wszystkie 165 państw członkowskich Ruchu Państw Niezaangażowanych i Rady Europy również uznało prawo do wody.
Prowadzona przez Amnesty International kampania -Żądamy Godności- ma na celu zaprzestanie łamania praw człowieka, które pogłębiają ubóstwo na świecie. Kampania ma na celu zmobilizowanie ludzi na całym świecie, aby domagali się od rządów, korporacji i innych osób lub instytucji posiadających władzę, aby usłyszeli głos ludzi żyjących w ubóstwie, uznali i chronili ich prawa.
Więcej informacji na www.zadamygodnosci.pl KONIEC/

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2635