AI potępia egzekucję irańskich demonstrantów. – Amnesty International

AI potępia egzekucję irańskich demonstrantów.

Mohammad Reza Ali-Zamani oraz Arash Rahmanipour zostali powieszeni w czwartek po tym, jak zostali oskarżeni w niesprawiedliwych procesach o – wrogość w stosunku do Boga – i członkostwo w Anjoman-e Padeshahi-e Iranu (API), zakazanej organizacji działającej na rzecz przywrócenia Irańskiej monarchii.
Są to pierwsze egzekucje związane z powyborczymi represjami, które rozpoczęły się na terytorium całego Iranu w czerwcu ubiegłego roku i trwają do dziś. -Te szokujące egzekucje ukazują, iż władze Iranu nie powstrzymają się przed niczym, aby stłumić pokojowe protesty,- powiedział Hassiba Hadj Sahraoui, Dyrektor Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Południowej Afryki. -Ci mężczyźni zostali skazani w nieuczciwym procesie, a teraz zostali niesprawiedliwie zabici. Nie jest nawet jasne, czy byli oni w jakikolwiek sposób związani z ową grupą, jako że ich -przyznanie się do winy- wydaję się być wymuszone.-
Według irańskich władz, co najmniej dziewięć innych osób oczekuje obecnie na karę śmierci, po tym, jak zostali skazani w podobnych powyborczych procesach pokazowych. -Obawiamy się, że te wyroki są początkiem fali egzekucji dla osób skazanych w oparciu o podobne, niewyraźnie sformułowane zarzuty- powiedział Hassiba Hadj Sahraoui.
Mohammad Reza Ali-Zamani oraz Arash Rahmanipour zostali skazani za
-wrogość w stosunku do Boga- przez Rewolucyjny Sąd Teheranu w październiku ubiegłego roku. Zostali także skazani za -propagandę przeciwko systemowi-, -obrażanie świętości sakralnych- oraz -gromadzenia się i spiskowania z zamiarem wyrządzenia szkody narodowemu bezpieczeństwu wewnętrznemu.- Mohammad Reza Ali-Zamani został również oskarżony o nielegalne odwiedzanie Iraku, gdzie przypuszczalnie miał spotkać się z amerykańskimi wojskowymi. Prawnik Arash Rahmanipour-a powiedział, iż jego klient nie odegrał żadnej roli w protestach oraz że był on zmuszony do przyznania się do winy w procesie pokazowym po tym, jak członkowie jego rodziny byli zastraszani.
Prawnicy obu mężczyzn nie zostali poinformowani o egzekucjach swoich klientów, mimo że jest to wymagane przez irańskie prawo. Te egzekucje pokazują, w jaki sposób system sprawiedliwości jest używany przez władzę jako narzędzie represji. Wysyłają one ostrzeżenie dla tych, którzy mogą chcieć wykorzystać swoje prawo do pokojowej demonstracji przeciwko rządowi,- powiedział Hassiba Hadj Sahraoui. Dalsze antyrządowe demonstracje są oczekiwane w rocznicę Islamskiej Rewolucji 11 Lutego.
Według irańskich urzędników, ponad 40 osób zmarło podczas demonstracji powyborczych gwałtownie tłumionych przez służby bezpieczeństwa. Amnesty International wierzy iż ta liczba jest znacznie większa. Ponad 5 000 osób zostało aresztowanych, a wiele z nich było torturowanych. Po nieuczciwych procesach, liczni zostali skazani na karę więzienia, chłostę, a 11 osób zostało skazanych na śmierć.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2832