AI wzywa Chiny do niezależnego śledztwa w sprawie Tiananmen. – Amnesty International

AI wzywa Chiny do niezależnego śledztwa w sprawie Tiananmen.

Chiński rząd do tej pory uniemożliwiał wszelkie próby rzucenia światła na stłumienie przez siły wojskowe protestów w czerwcu 1989 roku w wyniku czego setki osób zmarły lub zostały ranne. W związku ze zbliżającą się rocznicą demonstracji, władze jeszcze bardziej zintensyfikowały swoje działania przeciwko prawnikom i obrońcom praw człowieka. Rząd chiński nie ujawnił też żadnych danych, jednak wiele organizacji pozarządowych szacuje, że przynajmniej 20, a najprawdopodobniej około 200 osób nadal pozostaje zatrzymanych za udział w pro-demokratycznych protestach z 1989 roku.
Protesty w Poznaniu, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu pod hasłem -Tiananmen 1989 – pamiętamy-
Grupa warszawska Amnesty International zaprasza wszystkich 4 czerwca od g. 22.00 pod Ambasadę Chińską w Warszawie na ulicy Bonifraterskiej 1, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze, podpisać się pod petycją w kształcie karty do głosowania o uwolnienie chińskich więźniów sumienia, które zostaną następnie przekazane ambsadorowi CHRL w Polsce. 
Wrocławska grupa Amnesty International zaprasza 3 czerwca na otwarcie wystawy fotografii z Obozu Żywego Protestu, jaki odbył się we Wrocławiu w 1989 roku na placu Dzierżyńskiego (dziś Dominikański), ale również z Tiananmen w 1989, z otwarcia pomnika na pl. Dominikańskim w 1999 roku oraz z akcji Amnesty International organizowanych we Wrocławiu w kolejne rocznice wydarzeń na Tiananmen. Po otwarciu wystawy, o godz. 21.00, planowane jest przejście pod pomnik ofiar z Tiananmen ze zniczami i z żółtymi różami – chińskim symbolem pamięci. 4 czerwca o godz. 13.00, na ulicy Oławskiej odbędzie się akcja uliczna, podczas której będzie można podpisać petycje w obronie ludzi prześladowanych w ChRL.
W Poznaniu akcja rozpocznie się 4. czerwca o godz. 20:00 na Starym Rynku, pod Pręgierzem. Planowane jest odczytanie nazwisk ofiar, fragmentów raportu dot. łamania praw człowieka w Chinach. Zbierane będą podpisy pod petycjami do Hu Jintao w sprawie Matek Tiananmen, prześladowanych za próby upamiętniania i dokumentowania wydarzeń sprzed 20. lat. Każdy będzie mógł zapalić znicz ku pamięci ofiar, wszystkie razem utworzą datę 1989.
W Lublinie, Amnesty International wspólnie ze Stowarzyszeniem Globalnej Solidarności i Centrum Duszpasterstwa Młodzieży zaprasza 4 czerwca o godz.16:00 na Pl. Łokietka pod lubelskim Ratuszem, gdzie będzie można obejrzeć prezentacje multimedialną oraz wystawę fotograficzną. Na 19:30 w w kościele Św. Ducha zaplanowna jest modliwa za ofiary wydarzeń, a o 20:30 na Deptaku zostaną odczytane relacje świadków. O 21:00 zostanie wykonany gest solidarności z organizacją Matki Tiananmen: puszczenie lampionów przy akompaniamencie muzyki i do piosenki upamiętniającej 20. rocznicę stłumienia protestów.
List Otwarty Amnesty International
13 maja 2009 roku Amnesty International przesłała list otwarty do Wu Bangguo, przewodniczącego Narodowego Kongresu Ludowego Chin, w którym czytamy: -Narodowy Kongres Ludowy ma uprawnienia, aby przemówić w imieniu tych wszystkich którzy zginęli, byli uwięzieni lub nadal są przetrzymywani w więzieniach w wyniku stłumienia protestów w 1989 roku-
-Wiele osób, które są przetrzymywane w więzianach zostało skazanych za przestępstwa -rewolucyjne- które zostały usunięte z Chińskiego Kodeksu Karnego w 1997 roku,- powiedziała Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.-Chińskie władze powinny bezwłocznie uwolnić tych więźniów. Będzie to pierwszy krok na drodze do sprawiedliwości i odpowiedzialności.-
Nie wszystkie osoby, które zostały uwięzione za związek z pro-demokratycznymi protestami na Placu Tiananmem faktycznie brały udział w protestach dwadzieścia lat temu. Działania chińskich władz polegające na tłumieniu wszelkich prób publicznej dyskusji na temat tych wydarzeń, oznaczaja, że wiele osób zostało skazanych już po 1989 roku za korzystanie z wolności do wypowiedzi, jak na przykład prowadzenie dyskusji on-line czy umieszczanie w sieci poematów upamiętniających protesty. Uwięzienie jest tylko jedną z metod stosowana przez chińskie władze w celu stłumienia publicznej debaty na temat wydarzeń z 1989 roku. Stosowane są również nękania ze strony policji czy arbitralne aresztowania. 
Wraz z ogłoszeniem Rocznego Raportu Amnesty International wezwało rówież Chiny do ratyfikacji Międzynarodowej Konwencji Praw Obywatelskich i Politycznych. 

Dodatkowe infromacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa Amnesty International
e-mail: aleksandra.minkiewicz@amnesty.org.pl
tel/fax: (22) 827 60 00 wew. 204
tel. kom. +48 691 357 935
www.amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3076