Pilna Akcja!

Aresztowany za obronę praw człowieka!

Wezwij czeczeńskie władze do uwolnienia Ojuba TitijewaDziałaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

2400 zebranych podpisów

Nasz cel 4000

Czeczeński obrońca praw człowieka Ojub Titijew został arbitralnie aresztowany. Przez kilka godzin przetrzymywano go w pełnej izolacji, po czym trafił do aresztu fałszywie oskarżony o posiadanie narkotyków. Jeśli zostanie skazany grozi mu do 10 lat więzienia.

Aktualizacja listopad 2018:
26 listopada Sąd odmówił zwolnienia Ojuba Titijewa za kaucją. Sąd Miejski w Szali odrzucił również wniosek prawników Titijewa o nieumieszczanie go w klatce bezpieczeństwa na czas przesłuchań. Ojub Titijew przebywa w areszcie tymczasowym od 9 stycznia 2018.

3 maja 2018 Sąd Najwyższy Republiki Czeczeńskiej potwierdził decyzję sądu pierwszej instancji o przedłużeniu aresztu tymczasowego Ojuba Titijewa do dnia 9 czerwca. 4 maja Sąd Najwyższy odrzucił apelację przeciwko przedłużeniu aresztu Titijewa.

Rano 9 stycznia 2018 policjanci wydziału ruchu drogowego zatrzymali i przeszukali samochód Ojuba Titijewa, szefa biura Stowarzyszenia Memoriał w Groznym w Czeczenii. Prawnik Titijewa udał się na komisariat policji, ale nie został wpuszczony, ponadto policjanci zaprzeczyli, że Ojub Titijew znajduje się na komisariacie.

Wbrew prawu policja nie poinformowała rodziny Ojuba Titijewa o jego aresztowaniu, nie miał także dostępu do prawnika, przez kilka godzin przetrzymywano go w zupełnej izolacji. Dopiero po interwencji rosyjskiego rzecznika praw obywatelskich oraz szefa prezydenckiej rady ds. praw człowieka na prośbę kolegów Ojuba Titijewa, czeczeńskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło, że został aresztowany po tym jak podczas przeszukania jego samochodu znaleziono w nim „około 180 gramów substancji o specyficznym zapachu marihuany”.

Ojub Titijew pracował w Groznym w biurze Memoriału od wielu lat i wielokrotnie był zastraszany w związku z wykonywaną przez siebie pracą na rzecz praw człowieka. Amnesty International uważa, że dowody przeciwko Titijewowi zostały sfabrykowane, a więzienie ma być próbą jego uciszenia i utrudnienia działania. Jest więźniem sumienia i musi zostać natychmiast i bezwarunkowo uwolniony!

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
20 zł miesięcznie
Pomagaj organizować akcje i kampanie
30 zł miesięcznie
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
50 zł miesięcznie
15420