Pilna Akcja!

Białoruski opozycjonista przetrzymywany w areszcie w nieludzkich warunkach!

Wzywamy władze Białorusi do uwolnienia Pawła Siewiaryńca!Działaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

2351 zebranych podpisów

Nasz cel 5000

Paweł Siewiaryniec jest współprzewodniczącym Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii oraz otwartym i wieloletnim krytykiem prezydenta Łukaszenki.

Został aresztowany 7 czerwca w Mińsku. Jest więźniem sumienia.

Jego zatrzymanie miało miejsce w ramach ogromnych i brutalnych prześladowań, poprzedzających wybory prezydenckie 9 sierpnia i represji wymierzonych przeciwko społeczeństwu obywatelskiemu oraz prawom człowieka. Siewiaryniec został skazany na 75-dniowy ,,areszt administracyjny” za udział we wcześniejszych demonstracjach, co stanowi naruszenie jego prawa do wolnych i pokojowych zgromadzeń. Postawiono mu zarzuty karne dotyczące udziału w masowych zamieszkach, za które grozi od 3 do 8 lat więzienia.

Niepokojące są również wiarygodne doniesienia, że Siewiaryniec był poddawany złemu, opresyjnemu traktowaniu. Według jego żony i współwięźniów, którzy od tamtej pory zostali zwolnieni z aresztu, nie może się widywać ze swoim prawnikiem i bywa przetrzymywany w izolatce nawet przez 10 dni z rzędu.

Był zmuszany do spania na ławce bez materaca, w ciągu dnia jedynym miejscem do siedzenia w celi jest tylko żelazny stołek, brakuje bieżącej wody. Był pozbawiony możliwości ruchu i aktywności fizycznej. Jego rzeczy, środki higieny osobistej i ciepłe ubrania zostały skonfiskowane. Paweł Siewiaryniec jest gorliwym chrześcijaninem, a odebrano mu również Biblię. Areszt do 29 czerwca odmawiał przyjmowania paczek przygotowanych przez jego żonę.

Paweł Siewiaryniec został uznany za więźnia sumienia również w 2011 roku, kiedy to został skazany na 3-letni pobyt w zakładzie karnym po wybuchu masowych demonstracji na Białorusi, będących reakcją na ówczesne wybory prezydenckie. Dzisiejsze prześladowanie opozycji politycznej i społeczeństwa obywatelskiego różni się od tego, które miało miejsce po wyborach prezydenckich w 2010 roku. Według wielu osób, poparcie dla obecnego prezydenta Aleksandra Łukaszenki jeszcze nigdy nie było tak niskie.

Wzywamy władze Białorusi do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Pawła Siewiaryńca, a także wszystkich innych więźniów politycznych. Ani on, ani nikt inny nie może być przetrzymywany w warunkach stanowiących okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie i karanie.


Zdjęcie w nagłówku: Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
83594