Chrońmy ludzi uciekających przed wojną – Amnesty International

PETYCJA

Chrońmy ludzi uciekających przed wojną

Potrzebne jest pilne działanie.Działaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

5732 zebranych podpisów

Nasz cel 7000

Od 2011 roku w Syrii trwa wojna. Giną cywile. Bombardowane są szpitale i szkoły – miejsca, które miały być dla ludzi schronieniem.

Aktualizacja 24 marca
1 marca Grecja zawiesiła możliwość ubiegania się o azyl. Granica grecko-turecka jest zamknięta. Skrajnie przeludnione obozy na greckich wyspach, brak dostępu do czystej wody i żywności przy fatalnych warunkach sanitarnych sprawiają, że uchodźcy są grupą szczególnie zagrożoną zarażeniem koronawirusem. Na greckiej Lesbos organizacjom pozarządowym zabroniono wstępu do obozu na co najmniej dwa tygodnie.

Kobiety, mężczyźni i dzieci są w potrzasku. Próbują ocalić życie swoje i swoich najbliższych, tymczasem europejskie rządy zamiast udzielić im pomocy, coraz szczelniej zamykają swoje granice. Na granicy greckiej dochodzi do przemocy. Wojsko stacjonuje w regionie przygranicznym, jest wyposażone w ostrą amunicję. Zgodnie z wartościami europejskimi niedopuszczalne jest stosowanie gazu łzawiącego, siły i mierzenie z broni do ludzi uciekających przed wojną.

U granic Europy, na greckich wyspach, czeka ponad 40 000 osób. Jest to największa odnotowana liczba, odkąd podpisano porozumienie między UE i Turcją w 2016 r. Tymczasem kolejne tysiące osób docierają do granicy grecko-tureckiej. Grecja nie może już dłużej, bez solidarnego wsparcia pozostałych członków UE, przyjmować więcej ludzi.

Zamykanie granic, deportowanie osób bez należytego postępowania i odsyłanie ich do miejsc, w których toczy się wojna narusza prawo międzynarodowe. Jest to także po prostu nieludzkie.

Rozwiązaniem nie jest większa liczba straży granicznej, wojska i wyposażenia przemieszczanych na granicę grecko-turecką. Rozwiązaniem jest ochrona ludzi, którzy proszą w sytuacji wojny o azyl. Teraz każdy rząd w UE ma swoją, ważną rolę do odegrania.

Potrzebne jest pilne działanie. Nie zgadzamy się na bierność władz. Wezwij polski rząd do wywiązania się z odpowiedzialności za ochronę ludzi, którzy uciekają przed wojną w Syrii.


Na zdjęciu w nagłówku Uchodźcy i migranci stoja po tureckiej stronie granicy z Grcją w pobliżu Kastanies, 2 marca 2020.  Foto: SAKIS MITROLIDIS/AFP via Getty Images.

 

List organizacji społecznych do Premiera RP>>>

Letter or Polish NGOs to the Prime Minister Morawiecki>>>

Naklejka: Artykuł 14 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka>>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
60547