Petycja

Chrońmy pokojowych demonstrantów na Białorusi

Domagaj się ochrony prawa do wolności słowa i do pokojowych zgromadzeń na BiałorusiDziałaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

7330 zebranych podpisów

Nasz cel 10000

(Aktualizacja: 10.08.2020):

Dramatyczny weekend na Białorusi. W dniu wyborów władze zatrzymały wielu niezależnych dziennikarzy, obserwatorów wyborów, członków sztabu opozycji i aktywistów. Zablokowały Internet i sieci komórkowe. Na ulice Mińska wyprowadzono wojsko.

Wieczorem ogłoszono zwycięstwo Aleksandra Łukaszenki w najbardziej jak dotąd kwestionowanych wyborach prezydenckich na Białorusi. W nocy Białorusini wyszli na ulice co najmniej kilkunastu miast. Siły policyjne odpowiedziały w brutalny sposób – użyto gazu łzawiącego, granatów hukowych, gumowych kul i armatek wodnych. Wg danych Belsat co najmniej jedna osoba zginęła staranowana policyjnym wozem, a dziesiątki są ranne.

Domagamy się natychmiastowego zakończenia brutalnych represji.


Wraz ze zbliżającymi się wyborami na Białorusi, zaplanowanymi na 9 sierpnia, ludzie wychodzą na ulice, by demonstrować i wyrażać swoje zdanie. Publiczne protesty przeciwko obecnemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence, starającemu się o reelekcję, stały się bardziej powszechne i silniejsze niż kiedykolwiek indziej w czasie jego nieprzerwanych 26-letnich rządów.

Ale te protesty spotykają się z przemocą i represjami. Świat widział, jak setki pokojowych demonstrantów, dziennikarzy a nawet osób postronnych było zatrzymywanych przez funkcjonariuszy organów ścigania często stosujących nadmierną siłę. W wielu przypadkach, materiały pokazują ludzi brutalnie zaciąganych do nieoznaczonych pojazdów przez grupy niezidentyfikowanych mężczyzn w cywilnych ubraniach. Jeden z demonstrantów opowiedział Amnesty International o tym, jak został skuty kajdankami i rzucony na podłogę pojazdu policyjnego, pomiędzy dwoma siedzeniami, podczas gdy mężczyzna w cywilnym ubraniu postawił stopę na jego brzuchu i zakrył mu oczy, aby ten nie mógł nic zobaczyć.

Brutalne represje stosowane przez białoruskie władze muszą się natychmiast skończyć. Obywatele Białorusi muszą mieć możliwość wyrażania swych poglądów i wyborów poprzez pokojowe korzystanie ze swoich praw.

Wzywamy Ministra Spraw Wewnętrznych Republiki Białorusi do:

  • natychmiastowego zakończenia brutalnych represji ze strony policji wobec pokojowych demonstrantów i dziennikarzy,
  • zapewnienia, że prawo do pokojowych zgromadzeń i wyrażania poglądów przez obywateli Białorusi będzie w pełni szanowane i honorowane,
  • zapewnienia, że wszyscy funkcjonariusze organów ścigania, którzy mają kontakt ze społeczeństwem, będą możliwi do zidentyfikowania poprzez nazwisko lub osobiste, przypisane im numery,
  • podjęcia wszelkich możliwych kroków w celu zapewnienia pełnej odpowiedzialności funkcjonariuszy organów ścigania i ich dowódców za wszystkie ich działania.

Podpisz petycję i domagaj się ochrony prawa do wolności słowa i do pokojowych zgromadzeń na Białorusi.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
75477