Cywile w Syrii muszą być chronieni! – Amnesty International

Petycja

Cywile w Syrii muszą być chronieni!

Wezwij strony konfliktu w Syrii do ochrony cywilówDziałaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

6725 zebranych podpisów

Nasz cel 10000

9 października, po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii, Turcja rozpoczęła militarną ofensywę na tereny kontrolowane przez siły kurdyjskie. Władze tureckie ogłosiły, że planują utworzyć „strefę bezpieczeństwa” i przesiedlić tam ze swoich terenów około 2 milionów syryjskich uchodźców. Administracja kurdyjska ogłosiła porozumienie z rządem syryjskim Baszara al-Asada, który skierował swoje oddziały wojskowe na północ kraju.

Członkowie kurdyjskiej służby zdrowia w północno-wschodniej Syrii oznajmili, że od początku ofensywy zginęło w Syrii 218 cywilów, w tym 18 dzieci. Tysiące cywilów w północno-wschodniej Syrii od lat cierpią z powodu kolejnych działań militarnych, wielokrotnych przesiedleń i dramatycznych warunków życia. Mają ograniczony dostęp do opieki lekarskiej, edukacji i czystej wody. Nie są w stanie przetrwać konsekwencji kolejnego ataku.

Wzywamy wszystkie strony konfliktu do:

  • poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony cywilów,
  • nieatakowania terenów i obiektów cywilnych oraz nieprzeprowadzania masowych, nieproporcjonalnych ataków z użyciem artylerii i moździerzy,
  • zapewnienia dostępu dla organizacji humanitarnych niosących pomoc cywilom,
  • zapewnienia bezpiecznego przejścia dla cywilów uciekających z terenów walk.

Wezwij strony konfliktu do ochrony cywilów. Podpisz petycję!

W nagłówku: Syryjska uchodźczyni w obozie niedaleko granicy z Turcją, Styczeń 2019. Photo by NAZEER AL-KHATIB/AFP/Getty Images
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
36288