Petycja

Obrona praw człowieka to nie przestępstwo!

Wezwij władze Turcji do zaprzestania ścigania obrońców i obrończyń praw człowieka oraz wycofania wszelkich zarzutówDziałaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

3342 zebranych podpisów

Nasz cel 5000

Każdego dnia ci ludzie ryzykują swoje własne bezpieczeństwo, by bronić innych. Zabierają głos w sprawie wolności, sprzeciwiają się niesprawiedliwości i walczą o równe traktowanie w Turcji.

Teraz to oni potrzebują Twojej pomocy!

Aktualizacja ze stycznia i lutego 2018: 31 stycznia sąd w Stambule wydał decyzję o zwolnieniu Tanera Kiliçia z aresztu. Jednak 1 lutego po apelacji prokuratora sąd orzekł o zatrzymaniu Kiliçia w więzieniu. Sprawa przeciwko niemu i 10 pozostałym obrońcom praw człowieka nadal się toczy. Następna rozprawa została wyznaczona na 21 czerwca 2018 roku.

Aktualizacja z grudnia 2017: Taner Kiliç nadal przebywa w areszcie. Idil Eser i 9 pozostałych obrońców i obrończyń praw człowieka zostało zwolnionych za kaucją. Proces przeciwko wszystkim 11 osobom trwa. Najbliższa rozprawa sądowa została wyznaczona na 31 stycznia 2018 roku.

Turecki sąd pozbawił wolności dyrektorkę Amnesty International w Turcji Idil Eser oraz 7 innych obrońców praw człowieka zaledwie kilka tygodni po aresztowaniu prezesa Tanera Kiliçia. Wobec 2 kolejnych obrońców władze wydały nakaz aresztowania. Uwięziono ich dokładnie wtedy, kiedy są najbardziej potrzebni: gdy niezależne media są uciszane, zabieranie głosu jest ryzykowne, a ludzie żyją w strachu. Każdy kolejny dzień ich aresztu naraża ludzi, których bronili, na naruszenia ze strony tureckiego rządu.

Żadna z tych osób nie zrobiła nic złego. Tanera niesłusznie oskarżono o członkostwo w „Organizacji Terrorystycznej Fethullaha Gülena”, a Idil i innych obrońców uwięziono z powodu bezpodstawnych podejrzeń o „popełnienie przestępstwa w imieniu organizacji terrorystycznej nie będąc jej członkiem”. Są to absurdalne i nie poparte dowodami oskarżenia.

Tureckie władze muszą natychmiast uwolnić aresztowanych obrońców praw człowieka i zaprzestać „polowania na czarownice”.

Nie przestaniemy działać dopóki nie będą wolni. Dołącz do nas i podpisz petycję.

Obrońcy praw człowieka, których dotyczą zarzuty: Idil Eser (Amnesty International), Günal Kurşun i Veli Acu (Human Rights Agenda Association), Özlem Dalkıran (Citizens’ Assembly), Ali Gharavi (konsultant ds. IT) i Peter Steudtner (trener), Nalan Erkem (Citizens’ Assembly), İlknur Üstün (Women’s Coalition), Nejat Taştan (Equal Rights Watch Association) i Şeyhmus Özbekli (Rights Initiative).

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
20 zł miesięcznie
Pomagaj organizować akcje i kampanie
30 zł miesięcznie
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
50 zł miesięcznie