Obrońca praw człowieka zatrzymany i torturowany – Amnesty International

Pilna Akcja!

Obrońca praw człowieka zatrzymany i torturowany

Domagaj się od władz Egiptu natychmiastowego uwolnienia Patricka Zakiego



Działaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

25259 Zebranych podpisów

Nasz cel 30000

Aktualizacja 12 lipca 2020:

12 lipca odbyła się pierwsza rozprawa Patricka Zakiego, po wielokrotnym odraczaniu terminów. Egipski sąd zdecydował o przedłużeniu aresztu o kolejne 45 dni.

Aktualizacja 17 kwietnia 2020:

Właśnie rozpoczyna się 3 miesiąc aresztu Patricka Zakiego. To pozbawienie wolności od początku jest niesprawiedliwe i nieuzasadnione – spowodowane wyłącznie jego działalnością na rzecz praw człowieka. Teraz w więzieniu sytuację Patricka dodatkowo pogarsza pandemia koronawirusa, która doprowadziła do zawieszenia działalności sądu. Przesłuchania są wciąż przekładane (ostatnio miało się odbyć 6 kwietnia). Patrick stał się zakładnikiem tej sytuacji. 

Do Egiptu, z którego pochodzi, Patrick przyjechał tylko na krótką przerwę akademicką, by spotkać się z bliskimi. Jednak zatrzymano go zaraz po dotarciu na lotnisko w Kairze i pozbawiono wolności na kolejne tygodnie i miesiące. 

Patrick zmaga się z problemami astmatycznymi, co wystawia go na dodatkowe ryzyko, jeśli będzie mieć kontakt z zarażonymi osobami w więzieniu. 

Chcemy, żeby Patrick wiedział, że ludziom na całym świecie na nim zależy; wierzymy, że nasza akcja pozwoli wywrzeć nacisk na władze Egiptu.  Dlatego wspólnie WEZWIJMY do uwolnienia Patricka, by mógł wrócić do swoich bliskich.


7 lutego 2020, na lotnisku w Kairze służby migracyjne arbitralnie aresztowały, a następnie torturowały obrońcę praw człowieka Patricka Zakiego.

Zatrzymanie miało miejsce o 4:30 rano, zaraz po tym jak Patrick dotarł na lotnisko w Kairze. Przedstawiono mu zarzuty „rozpowszechniania fałszywych wiadomości”, „podżegania do protestów” oraz „nawoływania do przemocy i działalności terrorystycznej”. Zanim kolejnego dnia dotarł do prokuratora, był torturowany w trakcie przesłuchań.

Amnesty International uznaje Patricka za więźnia sumienia, jego zatrzymanie jest związane wyłącznie z jego aktywizmem na rzecz praw człowieka. Patrick pracował jako badacz praw człowieka w ramach Egipskiej Inicjatywy na rzecz Praw Osobistych, jego badania koncertowały się wokół płci i praw mniejszości seksualnych.

Patrick miał przyjechać do Polski w ramach programu Erasmus, by podjąć naukę na Uniwersytecie Łódzkim.

DZIAŁAJ TERAZ

PODPISZ LIST DO PROKURATORA W KAIRZE

DOMAGAJ SIĘ NATYCHMIASTOWEGO UWOLNIENIA PATRICKA


Działaj w social media!

Oznacz prezydenta Abdel Fattah al-Sisiego @alsisiofficial i Ministra Spraw Zagranicznych @mfaegypt w tweetach.
Użyj następujących hasztagów:
#FreePatrickZaki
#الحرية_لباتريك_زكي

Sugerowane tweety:
Patrick Zaki is a researcher detained solely for his human rights work and political opinions he has expressed on social media. Call on @alsisiofficial to release him now!

The authorities in #Egypt are arbitrarily detaining human rights’ defender and political opponent on several charges, including incitement to violence and terrorist crimes. Tell @alsisiofficial and @mfaegypt to release him immediately and unconditionally!

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
62342