Otwórzmy port dla uratowanych uchodźców! – Amnesty International

Petycja

Otwórzmy port dla uratowanych uchodźców!

Wezwij do natychmiastowego otwarcia portu dla statku z uratowanymi uchodźcami!Działaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

7197 zebranych podpisów

Nasz cel 9000

Aktualizacja 21.08.2019:

Statek Open Arms wpłynął do portu! Włoska prokuratura nakazała umożliwienie zejścia na ląd na Lampedusie wszystkim osobom przebywającym od trzech tygodni na pokładzie. Udało się zakończyć polityczny impas, w którym decydenci stawiali swój interes ponad ludzkim życiem. Dziękujemy za Wasze wsparcie!

Aktualizacja:

Od trzech tygodni 99 osób jest uwięzionych na środku Morza Śródziemnego. 27 nieletnim zezwolono zejść na ląd na Lampedusie, a ponad 30 osób ewakuowano z pokładu z powodów zdrowotnych. Sytuacja na statku staje się coraz bardziej dramatyczna, wiele osób wymaga pilnej opieki medycznej.

 

Od tygodnia 121 osób bylo uwięzionych na środku Morza Śródziemnego. W nocy 9 na 10 sierpnia statek uratował kolejne 39 osób, zatem liczba wzrosła do 160. Uciekli oni z Libii przed torturami i śmiercią, mają ślady oparzeń i rany postrzałowe. Na statku przebywa kilkadziesiąt dzieci, w tym co najmniej 2 niemowląt. Pokład jest zatłoczony, a temperatura sięga 35 stopni Celsjusza.

Włochy i Malta nie pozwoliły statkowi organizacji Open Arms na zawinięcie do ich portów. 6 sierpnia włoski parlament przyjął nowe prawo, zgodnie z którym prywatny statek wpływający do kraju bez zezwolenia zostanie ukarany grzywną do 1 miliona euro.

Państwa Unii Europejskiej znacznie ograniczyły prowadzenie akcji ratunkowych dla uchodźców i migrantów na Morzu Śródziemnym. Prywatni kapitanowie statków wahają się czy ratować migrantów w obawie przed karami. Decydenci europejscy ponad ludzkie życie wybierają polityczne gry.

Tymczasem 160 dorosłych i dzieci musi natychmiast dobić do najbliższego portu i móc zejść na ląd oraz bezpiecznie poprosić o udzielenie azylu. Europejskie państwa muszą otworzyć porty i relokować uchodźców!


Zdjęcie w nagłówku: Akcja ratunkowa załogi Proactiva Open Arms, 18 lutego, 2017. Copyright: David Ramos/Getty Images.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
30876