Polska, jako kraj z tradycją walki o wolność i sprawiedliwość, nie może pozostać obojętna wobec tak rażących naruszeń prawa międzynarodowego i powinna zająć stanowisko zgodne z międzynarodowymi standardami, opowiadając się za ochroną ludności cywilnej podczas konfliktów zbrojnych. Wstrzymanie się od głosu w sprawie rezolucji ONZ wzywającej Izrael do zakończenia okupacji podważa naszą wiarygodność jako kraju, dla którego ważne są prawa człowieka. Ministerstwo Spraw Zagranicznych powinno aktywnie wspierać wszelkie działania zmierzające do ochrony Palestyńczyków oraz zakończenia okupacji, wywierając presję na Izrael, aby przestrzegał międzynarodowych zobowiązań.
Izrael od 57 lat nielegalnie okupuje Terytorium Palestyńskie, w tym Zachodni Brzeg, Wschodnią Jerozolimę oraz Strefę Gazy. Ta okupacja jest nie tylko rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego, ale również niesie za sobą tragiczne skutki dla milionów Palestyńczyków. Od października 2023 roku konflikt między Izraelem a Hamasem oraz innymi ugrupowaniami zbrojnymi nasilił się do niespotykanych dotąd rozmiarów. W wyniku izraelskich bombardowań Strefy Gazy, w ciągu kilku miesięcy zginęło ponad 41 500 Palestyńczyków, a ponad 1,9 mln osób zostało wewnętrznie przesiedlonych, co stanowi 95% ludności Gazy. Infrastruktura cywilna, w tym szpitale, szkoły i sieci wodociągowe, została zniszczona.
Izraelska blokada Strefy Gazy od lat pogłębia kryzys humanitarny, prowadząc do masowego niedożywienia i zapaści systemu opieki zdrowotnej. Śmierć i zniszczenia, które dotknęły ludność cywilną, są wynikiem nie tylko intensywnych działań wojennych, ale także trwającego od dziesięcioleci systemu apartheidu i dyskryminacji wobec Palestyńczyków. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że istnieje realne ryzyko ludobójstwa w Strefie Gazy, a Izrael musi natychmiast podjąć działania w celu ochrony ludności cywilnej.
Skala niesprawiedliwości i śmierci wśród ludności cywilnej jest nie do zaakceptowania, dlatego wspólnie musimy domagać się od polskiego rządu zdecydowanych działań w obronie międzynarodowego porządku prawnego oraz ochrony podstawowych praw człowieka. Podpisz petycję!