Niewyjaśnione zgony, praca przymusowa, brak możliwości opuszczenia kraju lub zmiany pracy bez zgody pracodawcy, niebezpieczne warunki pracy, kosztowne opłaty rekrutacyjne, opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń, przerażające warunki mieszkaniowe. Tak wyglądała praca przy budowie infrastruktury na Mundial 2022.
Kiedy w 2010 roku FIFA przyznawała Katarowi organizację Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, powszechny w tym kraju wyzysk pracowników-migrantów był już bardzo dobrze udokumentowany. Sednem nadużyć był katarski system „kafala”, czyli sposób zatrudnienia, który bezlitośnie wiązał zagranicznych pracowników z ich pracodawcami. System uniemożliwiał im zmianę pracy, a nawet opuszczenie kraju bez zgody pracodawcy. Pomimo tego FIFA przyznała Katarowi organizację turnieju bez stawiania jakichkolwiek warunków dotyczących ochrony praw pracowniczych. W rezultacie, w ciągu ostatnich 12 lat zostały wykorzystane i oszukane setki tysięcy pracowników-migrantów zatrudnionych do budowy lub świadczenia usług przy projektach związanych z Mistrzostwami Świata.
Dlatego pokazujemy FIFA czerwoną kartkę!
Wzywamy FIFA do współpracy z rządem Kataru w celu stworzenia kompleksowego programu do naprawy krzywd i wypłaty rekompensat. Żądamy przeznaczenia na ten cel kwoty nie mniejszej niż 440 milionów dolarów. To kwota, jaką FIFA wypłaci drużynom uczestniczącym w rozgrywkach tegorocznych Mistrzostw Świata. Stanowi ona niewielki procent przewidywanych przychodów FIFA z Mundialu. Szacuje się je na 6 miliardów dolarów (dodatkowo FIFA posiada 1,6 miliarda dolarów w rezerwach). Apelujemy także o stosowanie kryteriów dotyczących poszanowania praw człowieka wobec państw-gospodarzy kolejnych mistrzostw.