Polskiemu społeczeństwu zostało odebrane prawo do bezstronnego sądu – sądy pozbawiono niezależności i tym samym pozostawiono nas bez ochrony przed politycznie motywowanymi postępowaniami sądowymi.
Ustawa o Sądzie Najwyższym została zmieniona już 5 razy w ciągu ostatnich miesięcy – prawo przestało być czynnikiem stabilizującym życie publiczne, a zaczęło służyć jedynie realizacji doraźnych potrzeb i interesów rządzących. Przyjęte rozwiązania prawne nie mają na celu poprawy sytuacji w sądownictwie, lecz podporządkowanie sądownictwa władzy wykonawczej i przeprowadzenie czystek personalnych w poszczególnych sądach, poczynając od sądów najniższego szczebla, aż po Sąd Najwyższy.
Prawo do sądu to jedno z najbardziej fundamentalnych praw człowieka, zagwarantowane w Konstytucji RP i wiążącym Polskę prawie międzynarodowym. Istotnym elementem i gwarancją realizacji prawa jednostki do sądu jest z kolei niezależność sądownictwa i niezawisłość sędziowska. Reforma sądownictwa powinna toczyć się w duchu poszanowania prawa i podstawowych standardów, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, do których przestrzegania Polska jest zobowiązana na mocy Konstytucji i wiążących umów międzynarodowych.
Uniezależnienie sądów od polityków – rządu i Parlamentu jest gwarancją konieczną, aby każdy miał szanse dochodzić swoich praw przed sądem niepowiązanym z żadną władzą. W tym celu konieczne jest zarówno uchylenie części wprowadzonych ostatnio zmian legislacyjnych, wstrzymanie obecnie procedowanych, jak i wprowadzenie nowych rozwiązań, które będą zgodne z Konstytucją RP oraz międzynarodowymi standardami i zobowiązaniami Polski w tym zakresie.
Wezwij polskie władze do przestrzegania Konstytucji RP i prawa międzynarodowego. Podpisz petycję!