Rosyjska dziennikarka zagrożona z powodu mówienia o COVID-19 w Czeczenii – Amnesty International

Pilna Akcja!

Rosyjska dziennikarka zagrożona z powodu mówienia o COVID-19 w Czeczenii

Chrońmy Jelenę Milaszynę - wyślij apel do Prezydenta Putina!Działaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

3753 zebranych podpisów

Nasz cel 5000

13 kwietnia przywódca Czeczenii, Ramzan Kadyrow opublikował na swoim koncie na Instagramie nagranie, w którym zagroził śmiercią Jelenie Milaszynie, dziennikarce „Nowej Gazety”.

Kadyrow groził rosyjskiej dziennikarce po opublikowaniu przez nią artykułu o rozprzestrzenianiu się COVID-19 w Czeczenii. Grozi jej poważnie niebezpieczeństwo i rosyjskie władze muszą podjąć pilne kroki w celu zapewniania ochrony jej życia.

Ramzan Kadyrow oskarżył redakcję „Nowa Gazeta”, że są „marionetkami zachodu” i zaapelował bezpośrednio do prezydenckiej administracji Putina oraz Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) o “powstrzymanie tych nie-ludzi, którzy piszą i prowokują nasz naród”. Dalej zasugerował, że jeśli oni tego nie zrobią, to ktoś w Czeczenii będzie musiał popełnić przestępstwo, by uciszyć Milaszynę.

Amnesty International wyraża głębokie zaniepokojenie faktem, że prezydencki sekretarz prasowy nie potraktował tych gróźb poważnie, twierdząc, że “emocjonalna” reakcja jest uzasadniona w sytuacji pandemii. Ponadto Amnesty zwraca uwagę na poważne zagrożenie wolności prasy w związku z wydaniem przez Prokuratora Generalnego polecenia usunięcia artykułu Milaszyny ze strony internetowej „Nowej Gazety” po publikacji gróźb przez Kadyrowa.

Chrońmy Jelenę Milaszynę – wyślij apel do Prezydenta Putina!

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Władimirowicz Putin
ul. Ilyinka,23 Moscow, 103132 Russian Federation
Fax: +7 495 9102134
Email: http://en.letters.kremlin.ru/ (in English)
http://letters.kremlin.ru/letters/send (in Russian)
Twitter: @KremlinRussia

Więcej informacji:

12 kwietnia na łamach rosyjskiej niezależnej „Nowej Gazety” ukazał się artykuł Jeleny Milasziny na temat sytuacji związanej z COVID-19 w Czeczenii oraz reakcji władz na rozprzestrzenianie się pandemii. Artykuł był zatytułowany „Śmierć z powodu koronawirusa to mniejsze zło, w Czeczenii zarażeni wirusem zrównywani są z terrorystami, dlatego ludzie zaczynają ukrywać chorobę i umierają w domach”. Wywołał on bezprecedensową reakcję ze strony Ramzana Kadyrowa. Przywódca Republiki Czeczeńskiej odniósł się do artykułu na swoim koncie na Telegramie oraz opublikował nagranie na Instagramie, w którym oskarżył „Nową Gazetę” i jej dziennikarzy, że są „marionetkami Zachodu” i zwrócił się bezpośrednio do rosyjskiego rządu oraz służb FSB, by „powstrzymali tych nie-ludzi, którzy piszą i prowokują nasz naród”. Stwierdził: „Mamy dosyć, jeśli chcecie żebyśmy popełnili przestępstwo i stali się przestępcami, to powiedzcie nam to! Jeden z nas weźmie na siebie ciężar tej odpowiedzialności i poniesie za to karę przewidzianą przez prawo. Spędzi trochę czasu w więzieniu, ale w końcu odzyska wolność. Nie próbujcie obracać nas w przestępców, morderców…”.

To nie pierwszy raz, kiedy bezpieczeństwo Jeleny Milasziny jest zagrożone z powodu wykonywanej przez nią pracy. 6 lutego 2020 r. Jelena i jej prawniczka (Marina Dubrovinowa) zostały zaatakowane i pobite w hotelu w Groznym, stolicy Czeczenii. Śledztwo w sprawie tego ataku utknęło, nagrania z kamer przemysłowych z miejsca ataku zostały podobno “utracone” i żadni sprawcy nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Ramzan Kadyrow w swoim ostatnim nagraniu odniósł się również i do tego ataku, bagatelizując go i nazywając „zwykłym chuligaństwem ulicznym, nie przestępstwem” i twierdząc, że nie było „ani żadnego świadka ani nawet cienia dowodów”.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
69148