Saharyjska aktywistka uwięziona w domu i prześladowana – Amnesty International

Pilna Akcja!

Saharyjska aktywistka uwięziona w domu i prześladowana

Zakończmy bezprawny areszt domowy Sultany i jej rodziny!Działaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

3802 Zebranych podpisów

Nasz cel 5000

Aktywistka Sultana Khaya oraz kilku członków jej rodziny od miesięcy przebywa w faktycznym areszcie domowym w Boujdour w Saharze Zachodniej. Władze jak dotąd nie przedstawiły jej żadnych zarzutów. Za to przed ich domem regularnie stacjonują agenci służb bezpieczeństwa, którzy uniemożliwiają rodzinie opuszczenie domu, a innym, w tym krewnym, odwiedzanie go. Sultana i jej rodzina byli wielokrotnie fizycznie atakowani przez policję, gdy próbowali opuścić dom. Sultana i jej siostra odniosły wtedy poważne obrażenia.

Władze marokańskie muszą natychmiast zakończyć areszt domowy arbitralnie nałożony na Sultanę Khayę i jej rodzinę!

Sultana Khaya jest przewodniczącą organizacji o nazwie League for the Defense of Human Rights and against Plunder of Natural Resource (Liga na Rzecz Obrony Praw Człowieka i Walki z Grabieżą Dóbr Naturalnych) i jest znana ze swoich głośnych działań na rzecz prawa do samostanowienia ludu Sahrawi.

W rozmowie telefonicznej z Amnesty International 8 marca Sultana Khaya ubolewała nad tym, że Międzynarodowy Dzień Kobiet spędza “w cierpieniu, oblężona”. Od 19 listopada 2020 r. ona i jej rodzina mogą przemieszczać się tylko w granicach własnego domu. Na filmach wideo przekazanych Amnesty International i kręconych przez Sultanę i jej siostrę Waraę Khayę w różnych dniach, poczynając od 19 listopada 2020 r., widać funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa w mundurach i ubraniach cywilnych stojących przed domem, a czasami policyjne furgonetki zaparkowane na zewnątrz. Sultanie nie pozwolono przejść dalej niż do progu domu, potem została siłą przeniesiona za ręce i nogi przez policjantów z powrotem do domu. Na nagraniu wideo nakręconym 17 lutego widać, jak policjanci w cywilu ciągną Waraę Khayę i zmuszają ją do wejścia do domu, wielokrotnie zatrzaskując drzwi i uderzając w nie.


Zdjęcie w nagłówku: Sultana Khaya, copyright: Getty Images
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
108769