Sprawiedliwość dla ofiar ataku chemicznego w Syrii! – Amnesty International

Petycja

Sprawiedliwość dla ofiar ataku chemicznego w Syrii!

Wezwij polski rząd do podjęcia skutecznych działań w ONZDziałaj teraz!

Sprawiedliwość dla ofiar ataku chemicznego w Syrii!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

3071 zebranych podpisów

Nasz cel 5000

4 kwietnia w ataku chemicznym w Chan Szajchun w Syrii zginęło ponad 70 osób, a setki zostały rannych. Dziesiątki ofiar, w tym dzieci, udusiło się w czasie snu.

Użycie broni chemicznej to zbrodnia wojenna. Władze rosyjskie i syryjskie twierdzą, że nie miały udziału w tej zbrodni i nie ponoszą za nią odpowiedzialności. To kolejna zbrodnia wojenna, która uchodzi bezkarnie w ciągu trwającego już 6 lat konfliktu, który doprowadził do śmierci setek tysięcy osób i opuszczenia domów przez ponad połowę ludności Syrii.

Najwyższy czas, by ONZ rzeczywiście zbadała ten makabryczny atak i doprowadziła do ustalenia i ukarania winnych. W grudniu 2016 ONZ stworzyła specjalny mechanizm do badania i dokumentowania zbrodni popełnianych w Syrii. Wciąż istnieje możliwość uruchomienia postępowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny. Jednak brakuje takiej woli w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Polska stara się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2018-2019. Wybory odbędą się w czerwcu 2017. Wezwij Ministerstwo Spraw Zagranicznych do stanowczego zaangażowania się po stronie ofiar w Syrii i podjęcia działań zmierzających do wymierzenia sprawiedliwości zbrodniarzom wojennym, w tym wszczęcia przez ONZ niezależnego śledztwa w celu udokumentowania zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnianych w Syrii.

Na zdjęciu syryjskie dzieci po ataku chemicznym w Chan Szajchun. © MOHAMED AL-BAKOUR/AFP/Getty Images
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
13180