Uratuj Ammara przed wyrokiem śmierci! – Amnesty International

Pilna Akcja!

Uratuj Ammara przed wyrokiem śmierci!

Torturowanego więźnia Guantanamo czeka niesprawiedliwy proces i kara śmierciDziałaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

3289 zebranych podpisów

Nasz cel 5000

(…) wtedy zaczęły puchnąć mi nogi przez to jak długo byłem zawieszony, zacząłem krzyczeć, przyszedł lekarz z miarką w ręce, zmierzył obwód nogi i ku mojemu zdziwieniu powiedział przesłuchującym, że to za mało, moje nogi powinny bardziej spuchnąć!

(Odtajniony tekst oświadczenia Ammara al Baluchiego, 5 grudnia 2015)

Ammarowi al Baluchi grozi kara śmierci podczas zbliżającego się procesu przed komisją wojskową w bazie wojskowej USA w Guantanamo na Kubie. Wzywamy, by prokuratorzy zrezygnowali z kary śmierci i by proces odbył się zgodnie z prawem przed sądem cywilnym.

W połowie 2001 roku Ammar podróżował do Pakistanu. Został aresztowany przez pakistańskie siły bezpieczeństwa w 2003 r. Następnie był przetrzymywany w tajnych więzienia CIA w wielu lokalizacjach bez kontaktu ze światem zewnętrznym. W 2006 roku przeniesiono go do Guantanamo. W tajnych więzieniach CIA Ammara torturowano i stosowano inne formy złego traktowania. Twierdzi, że między innymi poddano go technice znanej jako „walling” („wielokrotnie uderzali moją głową o ścianę”), podwieszano go pod sufitem celi, zmuszano do rozebrania się, puszczano głośną muzykę, przebywał w ciemności, a także grożono mu. Według jego prawników, Ammar przejawia symptomy zespołu stresu pourazowego i urazowego uszkodzenia mózgu. W wyniku jego psychicznych i fizycznych urazów oraz powiązanej niepełnosprawności umysłowej prawnicy stwierdzili, że jego stan nie pozwala na pomoc w przygotowaniu obrony czy też na znaczący udział w przedsądowych przesłuchaniach.

Wraz z 4 innymi mężczyznami Ammar został oskarżony w związku z atakami z 11 września 2001 roku. Został oskarżony o przekazywanie pieniędzy mężczyznom, którzy później byli zaangażowani w porwanie samolotów.

Al Baluchi będzie sądzony przez komisją wojskową. Prawo międzynarodowe zakazuje stosowania kary śmierci jeśli rozprawa sądowa nie spełnia najwyższych standardów sprawiedliwości, a proces przed komisją wojskową tych standardów nie spełnia. Cywile nie mogą być sądzeni przez sądy wojskowe, a sądy wojskowe nie mają jurysdykcji nad przestępstwami według prawa międzynarodowego.

Wezwij prezydenta Obamę, by nakazał prokuratorom rezygnację z kary śmierci dla Ammara!

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Powiązane tematy

Powiązany temat

Kara śmierci 2020: Pomimo pandemii Covid-19, niektóre państwa bezwzględnie stosowały wyroki śmierci i egzekucje

12036