Uratujmy Ramana Pratasiewicza przed torturami! – Amnesty International

Pilna Akcja!

Uratujmy Ramana Pratasiewicza przed torturami!

Wezwij do natychmiastowego uwolnienia Ramana Pratasiewicza!Działaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

9086 zebranych podpisów

Nasz cel 8000

Przebywający na przymusowej emigracji białoruski dziennikarz i krytyk rządu, Raman Pratasiewicz, 23 maja został bezprawnie zatrzymany przez władze białoruskie wraz ze swoją partnerką Sofią Sapegą, obywatelką Rosji. Ich samolot z Aten do Wilna został przekierowany i zmuszony do lądowania w Mińsku pod fałszywym pretekstem. Po wylądowaniu Raman Pratasiewicz i Sofia Sapega zostali zatrzymani przez białoruskie służby bezpieczeństwa.

Raman Pratasiewicz był poszukiwany przez władze białoruskie w związku ze swoją pracą dziennikarską na podstawie zmyślonych zarzutów o “terroryzm”. Jest białoruskim dziennikarzem, współzałożycielem popularnego kanału NEXTA na Telegramie, który stał się kluczowym narzędziem wymiany informacji, mobilizacji i koordynacji pokojowych protestów przeciwko szeroko kwestionowanym wyborom prezydenckich w sierpniu 2020 roku. We wrześniu 2020 opuścił NEXTA i od tego czasu redaguje kanał Telegram Belamova.

W przypadku skazania, Ramanowi Pratasiewiczowi grozi do 20 lat pozbawienia wolności. Publiczne “przyznanie się do winy” może oznaczać, że był poddawany torturom i innym formom znęcania się, które wciąż mu grożą. Zarzuty wobec Sofii Sapegi, obywatelki Rosji i studentki Europejskiego Uniwersytetu Humanitarnego w Wilnie nie są znane. Do dnia 25 maja nie było żadnych doniesień o tym, aby umożliwiono im kontakt z adwokatem.

Działaj teraz. Wyślij apel do Prokuratora Generalnego w Białorusi, by natychmiast bezwarunkowo uwolniono Ramana Pratasiewicza!


Na zdjęciu Raman Pratasiewicz przemawiający podczas demonstracji w Gdańsku, 31 sierpnia 2020. Foto: Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
112923