Wezwij władze Rosji do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksandry Skoczylenko!
Aleksandra Skoczylenko jest autorką piosenek, pisarką i artystką z Sankt Petersburga. Jest oskarżona o publiczne rozpowszechnianie w sposób umyślny fałszywych informacji na temat działań Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Postępowanie przeciwko niej dotyczy akcji podmiany etykietek z cenami w lokalnych supermarketach na antywojenne hasła, w tym dotyczące ofiar ostrzału Teatru Dramatycznego w Mariupolu. Aleksandrze grozi za to 10 lat pozbawienia wolności. Nikt nie powinien być karany za korzystanie z wolności słowa!11 kwietnia policja przeszukała dom artystki, zatrzymała ją i przesłuchiwała do 3 rano następnego dnia. 13 kwietnia Sąd Rejonowy Wasileostrowskiego zastosował wobec niej areszt tymczasowy do 1 czerwca 2022 roku.
[AKTUALIZACJA, 17.11.2023]
Aleksandra Skoczylenko została uznana za winną „świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji o rosyjskich siłach zbrojnych” i skazana na siedem lat kolonii karnej za zastąpienie w petersburskim sklepie etykietek z cenami antywojennymi hasłami.
[AKTUALIZACJA, 15.06.2022]
Sąd w Sankt Petersburgu zdecydował o przedłużeniu do końca czerwca aresztu tymczasowego wobec Aleksandry Skoczylenko, rosyjskiej artystki i aktywistki, której grozi 10 lat więzienia za podmianę w jednym z supermarketów etykietek z ceną na antywojenne hasła. Ponadto, 8 czerwca zdecydowano o jej przeniesieniu do szpitala psychiatrycznego na badania. Ma w nim przebywać przynajmniej 3 tygodnie. Decyzja uzasadniona została tym, że Skoczylenko ma cierpieć na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Prawnik artystki wniósł odwołanie ale zostało ono oddalone.
[AKTUALIZACJA, 18.07.2022]
Areszt tymczasowy wobec Aleksandry Skoczylenko został przedłużony do 1 września. Jednym z powodów tej decyzji było pismo z Centrum Zwalczania Ekstremizmu, w którym bezpodstawnie zarzucono artystce przynależność do radykalnej grupy feministycznej. Pobyt w areszcie tymczasowym negatywnie odbija się na zdrowiu Skoczylenko. Władze konsekwentnie odmawiają jej odpowiedniej opieki medycznej oraz dostępu do bezglutenowej diety, kluczowej w leczeniu celiakii, na którą choruje artystka. Aleksandrę przeniesiono do nowego, znacznie mniejszego od poprzedniego, ośrodka.
Aleksandra Skoczylenko cierpi na celiakię i wymaga specjalnej diety bezglutenowej. W przypadku spożycia alergenu może dojść u niej do niewydolności narządów lub rozwoju chorób onkologicznych i autoimmunologicznych. Niestety w areszcie śledczym nie zapewniono jej dostępu do odpowiedniego pożywienia, przez co jej stan zdrowia zaczął się pogarszać i przez większość czasu czuje się osłabiona.Aleksandra Skoczylenko jest dobrze znana w środowisku artystycznym: pisze piosenki, tworzy komiksy i kreskówki, a także organizuje koncerty. Jest autorką głośnej »Książki o depresji«, która pomogła wielu osobom i przyczyniła się do destygmatyzacji chorób psychicznych. Książka stała się niezwykle popularna. Była wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na różne języki. Stała się też inspiracją dla wielu filmów i wystaw.
Postępowanie przeciwko Aleksandrze Skoczylenko wpisuje się w szerszy schemat ścigania przez rosyjskie władze osób krytykujących obecny reżim a także tych, które sprzeciwiają się inwazji Rosji na Ukrainę. System wymiaru sprawiedliwości jest wykorzystywany jako narzędzie do ograniczania wolności słowa, karania przeciwników politycznych i wzbudzania strachu w społeczeństwie.