Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest – Amnesty International

Pilna Akcja!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Wezwij władze Rosji do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksandry Skoczylenko!Działaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

6959 Zebranych podpisów

Nasz cel 8000

Rosyjskiej artystce grozi 10 lat pozbawienia wolności za korzystanie z wolności słowa! Wezwij władze Rosji do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksandry Skoczylenko!

Aleksandra Skoczylenko jest autorką piosenek, pisarką i artystką z Sankt Petersburga. Jest oskarżona o publiczne rozpowszechnianie w sposób umyślny fałszywych informacji na temat działań Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Postępowanie przeciwko niej dotyczy akcji podmiany etykietek z cenami w lokalnych supermarketach na antywojenne hasła, w tym dotyczące ofiar ostrzału Teatru Dramatycznego w Mariupolu. Aleksandrze grozi za to 10 lat pozbawienia wolności. Nikt nie powinien być karany za korzystanie z wolności słowa!

11 kwietnia policja przeszukała dom artystki, zatrzymała ją i przesłuchiwała do 3 rano następnego dnia. 13 kwietnia Sąd Rejonowy Wasileostrowskiego zastosował wobec niej areszt tymczasowy do 1 czerwca 2022 roku.

[AKTUALIZACJA, 15.06.2022] Sąd w Sankt Petersburgu zdecydował o przedłużeniu do końca czerwca aresztu tymczasowego wobec Aleksandry Skoczylenko, rosyjskiej artystki i aktywistki, której grozi 10 lat więzienia za podmianę w jednym z supermarketów etykietek z ceną na antywojenne hasła. Ponadto, 8 czerwca zdecydowano o jej przeniesieniu do szpitala psychiatrycznego na badania. Ma w nim przebywać przynajmniej 3 tygodnie. Decyzja uzasadniona została tym, że Skoczylenko ma cierpieć na zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Prawnik artystki wniósł odwołanie ale zostało ono oddalone.

[AKTUALIZACJA, 18.07.2022] Areszt tymczasowy wobec Aleksandry Skoczylenko został przedłużony do 1 września. Jednym z powodów tej decyzji było pismo z Centrum Zwalczania Ekstremizmu, w którym bezpodstawnie zarzucono artystce przynależność do radykalnej grupy feministycznej. Pobyt w areszcie tymczasowym negatywnie odbija się na zdrowiu Skoczylenko. Władze konsekwentnie odmawiają jej odpowiedniej opieki medycznej oraz dostępu do bezglutenowej diety, kluczowej w leczeniu celiakii, na którą choruje artystka. Aleksandrę przeniesiono do nowego, znacznie mniejszego od poprzedniego, ośrodka.

Aleksandra Skoczylenko cierpi na celiakię i wymaga specjalnej diety bezglutenowej. W przypadku spożycia alergenu może dojść u niej do niewydolności narządów lub rozwoju chorób onkologicznych i autoimmunologicznych. Niestety w areszcie śledczym nie zapewniono jej dostępu do odpowiedniego pożywienia, przez co jej stan zdrowia zaczął się pogarszać i przez większość czasu czuje się osłabiona.

Aleksandra Skoczylenko jest dobrze znana w środowisku artystycznym: pisze piosenki, tworzy komiksy i kreskówki, a także organizuje koncerty. Jest autorką głośnej “Książki o depresji”, która pomogła wielu osobom i przyczyniła się do destygmatyzacji chorób psychicznych. Książka stała się niezwykle popularna. Była wielokrotnie wznawiana i tłumaczona na różne języki. Stała się też inspiracją dla wielu filmów i wystaw.

Postępowanie przeciwko Aleksandrze Skoczylenko wpisuje się w szerszy schemat ścigania przez rosyjskie władze osób krytykujących obecny reżim a także tych, które sprzeciwiają się inwazji Rosji na Ukrainę. System wymiaru sprawiedliwości jest wykorzystywany jako narzędzie do ograniczania wolności słowa, karania przeciwników politycznych i wzbudzania strachu w społeczeństwie.

Informowanie o wojnie nie jest przestępstwem! Wezwij Prokuratora Sankt Petersburga do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksandry Skoczylenko.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
166791