Uwolnijmy Chow ściganą za upamiętnienie masakry na placu Tiananmen – Amnesty International

Pilna Akcja!

Uwolnijmy Chow ściganą za upamiętnienie masakry na placu Tiananmen

Wezwij chińskie władze do natychmiastowego i bezwzględnego uwolnienia obrończyni praw człowiekaDziałaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

2458 Zebranych podpisów

Nasz cel 5000

9 września 2021 r. Chow Hang-tung, chińska prawniczka zajmująca się ochroną praw człowieka i obrończyni praw pracowniczych została oskarżona o “podżeganie do dokonania przewrotu” na podstawie Ustawy o bezpieczeństwie narodowym, za co grozi jej kara 10 lat pozbawienia wolności. W momencie postawienia jej zarzutów była wiceprzewodniczącą Hongkońskiego porozumienia na rzecz patriotycznych ruchów demokratycznych w Chinach (Hong Kong Alliance in Support of Patriotic Democratic Movements of China), które od 1990 r. organizuje coroczne czuwanie upamiętniające stłumienie protestów na placu Tiananmen w 1989 r. Chow Hang-tung w sposób pokojowy korzystała z podstawowego prawa człowieka, jakim jest wolność słowa. Wszystkie stawiane jej zarzuty muszą zostać wycofane, a ona sama natychmiast uwolniona.

Przez trzy dekady Hongkońskie porozumienia na rzecz patriotycznych ruchów demokratycznych w Chinach organizowało największe na świecie obchody upamiętniające stłumienie demonstracji na placu Tiananmen, do których doszło wieczorem 3-4 czerwca 1989 r. Wojsko otworzyło wówczas ogień do studentów i robotników, którzy od miesięcy pokojowo domagali się reform politycznych i gospodarczych oraz położenia kresu korupcji. Zginęły wtedy setki, jak nie tysiące osób, a demonstranci w całych Chinach zostali aresztowani i uwięzieni za udział w protestach. Od 1990 r. co roku 4 czerwca dziesiątki, a czasem setki tysięcy ludzi przyłączają się do czuwania przy świecach w hongkońskim Victoria Park, aby uczcić pamięć zabitych i wzywają władze do ujawnienia prawdy o tym, co się stało, i do wzięcia odpowiedzialności za tę tragedię.

Przez ostatnie dwa lata czuwanie było zakazane z powodu pandemii koronawirusa. 8 września 2021 roku Chow oraz trzej byli liderzy Porozumienia, Simon Leung Kam-wai, Tang Ngok-kwan i Chan Dorwai, zostali aresztowani, gdy odmówili spełnienia żądania władz o przekazanie informacji na temat członków, pracowników i organizacji partnerskich Porozumienia. 9 września 2021 r. Chow została oskarżona o “podżeganie do dokonania przewrotu “. W momencie postawienia zarzutów Chow była wiceprzewodniczącą Porozumienia.

W wyniku wszczęcia postępowań przeciwko głównym członkom oraz rosnącej presji ze strony rządu, 25 września ub.r. Porozumienie zostało rozwiązane. Następnie, 26 października, władze nakazały wykreślenie go z Rejestru Spółek, ponieważ jego działalność miała podważać “zdolność rządu do ochrony bezpieczeństwa narodowego oraz utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

Ustawa o ochronie bezpieczeństwa narodowego Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong Chińskiej Republiki Ludowej została jednogłośnie przyjęta przez Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych i wprowadzona w życie w Hongkongu w dniu 30 czerwca 2020 r. bez jakichkolwiek formalnych, znaczących konsultacji. Wpływ ustawy był natychmiastowy i ogromny. Zawarta w niej definicja “bezpieczeństwa narodowego” jest niejasna i władze arbitralnie wykorzystują ją jako pretekst do ograniczania praw człowieka, między innymi swobody wypowiedzi, prawa organizowania pokojowych zgromadzeń i prawa do zrzeszania się, a także do represjonowania dysydentów i opozycji politycznej. Ustawa dała władzom wolną rękę w uciszaniu dysydentów i rozprawianiu się z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Rząd coraz częściej uznaje pracę organizacji społeczeństwa obywatelskiego za przestępstwo, oskarżając aktywistów i organizacje pozarządowe o “zmowę z obcymi siłami”.

Chow Hang-tung jest doświadczoną obrończynią praw człowieka i wielokrotnie broniła działaczy politycznych będących celem ataków na podstawie Ustawy o bezpieczeństwie narodowym. 13 grudnia 2021 r. Chow została skazana na 12 miesięcy pozbawienia wolności za udział w niedozwolonym zgromadzeniu, gdy 4 czerwca 2020 r. uczestniczyła w czuwania na placu Tiananmen. 4 stycznia 2022 r. skazano ją na kolejne 15 miesięcy pozbawienia za “nakłanianie do udziału w niedozwolonym zgromadzeniu”, gdy w mediach społecznościowych opublikowała post wzywający ludzi do upamiętnienia stłumienia protestów na placu Tiananmen 4 czerwca 2021 r. Chow jest również oskarżona o „podżeganie do dokonania przewrotu” za co grozi jej 10 lat pozbawienia wolności.

Udział w pokojowym zgromadzeniu nie jest przestępstwem. Wezwij chińskie władze do natychmiastowego i bezwzględnego uwolnienia Chow Hang-tung! Podpisz petycję!


Zdjęcie w nagłówku: Chow Hang-tung, ©AlexChanTszYuk
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
167092