Petycja

Żądaj sprawiedliwości dla 14 kobiet

Wezwij polskie władze, aby zapewniły, że sprawcy napaści zostaną pociągnięci do odpowiedzialności!Działaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

28542 zebranych podpisów

Nasz cel 35000

11 listopada 2017 r. 14 odważnych kobiet zostało zaatakowanych podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. Ich pokojowa demonstracja przeciwko nienawiści wywołała furię wśród uczestników marszu, którzy pobili je, powodując u kilku kobiet obrażenia, siniaki i skaleczenia.  

Polskie władze nie zapewniły pobitym kobietom żadnej ochrony. Zamiast tego postanowiły je ukarać, jednocześnie tolerując i usprawiedliwiając przemoc wobec nich.

Marsz Niepodległości w Warszawie to coroczne wydarzenie przyciągające również grupy skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne. Podczas marszu w 2017 roku niektórzy z demonstrantów trzymali flary, rzucali petardy, krzyczeli i pokazywali ksenofobiczne hasła, np. „Europa będzie biała albo bezludna”.

W 2017 roku 14 odważnych kobiet postanowiło zaprotestować przeciwko nienawiści i wziąć udział w marszu, niosąc transparent z napisem „Faszyzm Stop”. W chwilę po jego rozwinięciu zostały zaatakowane. Materiał filmowy z zajścia pokazuje ludzi kopiących, plujących i wyzywających je. Po kopnięciu w głowę jedna z kobiet straciła przytomność i wymagała pomocy medycznej

Najpierw zabrali nasz baner, potem zaczęli drzeć nasze ubrania i kopać nas. Zostałam kilkukrotnie kopnięta w plecy

– powiedziała Elżbieta, jedna z aktywistek

Prokuratura postanowiła zamknąć dochodzenie w sprawie ataku na kobiety z absurdalnym uzasadnieniem, że „umiejscowienie obrażeń wskazuje, że przemoc, że strony napastników nakierowana była na mniej newralgiczne części ciała, więc nie można mówić, aby zamiarem atakujących było narażenie poszkodowanych na niebezpieczeństwo” oraz że „zamiarem atakujących nie było pobicie pokrzywdzonych, lecz okazanie niezadowolenia, że znalazły się one na trasie ich przemarszu”. Prokuratura nie przesłuchała żadnej z atakujących osób.

Tymczasem same ofiary pobicia zostały oskarżone o utrudniania legalnego zgromadzenia i ukarane grzywnami.

Środki podejmowane przez władze są głęboko niepokojące. Grzywny, ściganie i brak ochrony ze strony policji stanowią bezpośrednie zagrożenie dla prawa obywateli do pokojowych zgromadzeń i wywołują efekt mrożący wobec każdego, kto chce wyrazić swoje poglądy lub skrytykować rząd.

Pokażmy, że jesteśmy razem z 14 kobietami. Dodaj swój głos do walki o sprawiedliwą Polskę, w której każdy może wyrazić swoje poglądy i demonstrować w pokojowy sposób.

Wyślij apel do Ministra Sprawiedliwości i Ministra Spraw Wewnętrznych i wezwij ich do zapewnienia,  że sprawcy napaści zostaną pociągnięci do odpowiedzialności oraz że 14 kobiet nie zostanie ukaranych za pokojową demonstrację.

Zdjęcie w nagłówku: Warszawa, 11 listopada 2017. Copyright: Tomasz Stępień/OKO.press.

Wyślij słowa solidarności do 14 kobiet!

Dane osobowe przetwarzamy na podstawie obowiązujących przepisów prawa (m.in. Rozporządzenia UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016) w celu wysłania wiadomości solidarności dla 14 kobiet przeciw faszyzmowi na czas realizacji działań statutowych. Pamiętaj, że masz prawo dostępu do swoich danych. Możesz zwrócić się do nas z prośbą o ich sprostowanie, usunięcie lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz też wycofać swoją zgodę, a także złożyć skargę do organu nadzorczego. W sprawie danych osobowych kontaktuj się z nami pod adresem: dane@amnesty.org.pl.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
20855