Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej – Amnesty International

Wyślij e-mail!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Wyślij e-mail do ambasadora Rosji by natychmiast zaprzestano bezprawnych przesiedleń ludności cywilnej z UkrainyWyślij e-mail!

Zobacz treść wiadomości

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

1807 Wysłanych wiadomości

Nasz cel 5000

Rosja popełnia zbrodnie wojenne, a prawdopodobnie także zbrodnie przeciwko ludzkości, poprzez przymusowe przesiedlenia i deportacje ludności cywilnej z Ukrainy. Zmuszeni do opuszczenia swoich rodzinnych stron, ludzie muszą przejść niezwykle dotkliwy i uwłaczający proces kontroli zwany filtracją. Są przesłuchiwani, przeszukiwani, a wielu z nich jest zatrzymywanych i poddawanych torturom oraz innym formom nieludzkiego traktowania.

Razem musimy zażądać od Rosji zaprzestania przymusowych przesiedleń i arbitralnego przetrzymywania ludności cywilnej z Ukrainy.

33-letnia Milena opowiedziała Amnesty International o swoich doświadczeniach podczas próby ucieczki z Mariupola: “Zaczęłyśmy zadawać pytania o ewakuację i gdzie można pojechać. Rosyjski żołnierz odpowiedział mi, że można udać się do Rosji. Inna dziewczyna zapytała o inne możliwości ewakuacji, na przykład do Ukrainy. Żołnierz przerwał i powiedział: »Jeśli nie pojedziecie do DRL (Doniecka Republika Ludowa) lub Federacji Rosyjskiej, zostaniecie tu na zawsze«”. Męża Mileny, byłego żołnierz ukraińskiej armii, wkrótce potem zatrzymano podczas przekraczania granicy rosyjskiej i do tej pory nie zwolniono.

Przesiedleni cywile z Ukrainy, uciekając ze swoich domów, są poddawani bezprawnemu procesowi kontroli, znanemu jako “filtracja”. Są przeszukiwani i przesłuchiwani. Niektórzy, zwłaszcza mężczyźni w wieku poborowym, są arbitralnie zatrzymywani, torturowani i przetrzymywani w nieludzkich warunkach. W niektórych przypadkach dzieci oddzielono od rodziców, co stanowi wyraźne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.

W jednym przypadku 11-letni chłopiec został oddzielony od matki podczas filtracji w Bezimennym. Powiedział Amnesty International: “Zabrali moją mamę do innego namiotu. Przesłuchano ją. Powiedzieli mi, że zabiorą mnie od mamy. Byłem w szoku. Nie powiedzieli mi, gdzie ona będzie. Od tamtej pory nie miałem od niej żadnych wieści”.

Wyślij e-mail do ambasadora Rosji i zażądaj rosyjskich władz natychmiastowego zaprzestania bezprawnych przesiedleń ludności cywilnej z Ukrainy. Razem jesteśmy silniejsi.

Żądamy, aby:

  • rosyjskie i kontrolowane przez Rosję siły natychmiast zaprzestały bezprawnych przesiedleń ludności cywilnej z Ukrainy do Rosji lub okupowanych obszarów;
  • rosyjskie i kontrolowane przez Rosję siły natychmiast zakończyły nadużywania procedury filtracji i uwolniły wszystkie bezprawnie przetrzymywane osoby;
  • Rosja ułatwiła bezpieczną ewakuację ludności cywilnej bezpośrednio do terytoriów Ukrainy znajdujących się pod kontrolą rządu, jeśli taka jest ich wola, oraz wdrożyła mechanizmy ułatwiające grupom szczególnie wrażliwym, w tym dzieciom, osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami, opuszczenie Rosji lub obszarów przez nią okupowanych i dołączenie do swoich rodzin i bliskich.

Zdjęcie w nagłówku: Autobus zabierający ludzi z Mariupola przyjeżdża do wsi Bezimenne w Doniecku, 7 maja, 2022 r. ©Victor/Xinhua/Alamy
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
173911