Zatrzymajmy zbrodnie w Mjanmie – Amnesty International

Petycja

Zatrzymajmy zbrodnie w Mjanmie

Wezwij Radę Bezpieczeństwa ONZ, aby pociągnąć Siły Zbrojne Mjanmy do odpowiedzialnościDziałaj teraz!

Zobacz treść petycji

Imię musi zawierać przynajmniej 2 litery
Nazwisko musi zawierać przynajmniej 2 litery
Adres e-mail powinien mieć format: mail@example.com
Proszę poprawić błędy formularza.

4870 Zebranych podpisów

Nasz cel 5000

Siły Zbrojne Mjanmy dzień i noc stosują przemoc wobec własnego narodu. Od wyłączenia Internetu, arbitralnych zatrzymań późno w nocy do pozasądowych egzekucji ludzi pokojowo protestujących na ulicach i świadków tych wydarzeń. Tymczasem wiele rządów nadal jedynie się temu przygląda, nie podejmując wystarczających działań, by sprawców powstrzymać lub pociągnąć do odpowiedzialności.

1 lutego 2021 r. wojsko Mjanmy, znane również jako Tatmadaw, dokonało zamachu stanu. Siły wojskowe w sposób zaplanowany, skoordynowany i z premedytacją stosują coraz bardziej śmiercionośne taktyki i broń, jakie zwykle stosuje się na polu bitwy, a nie przeciwko pokojowo protestującym.

Amnesty International przeanalizowała ponad 50 nagrań wideo, które pokazują systematyczne zabójstwa dokonywane z premedytacją i przy szerokim użyciu broni bojowej. Żołnierze dokonują okrutnych zbrodni przeciwko mniejszościom etnicznym. Istnieją dowody egzekucji pozasądowych i zabójstw dokonanych na rozkaz dowódców.

Lokalna organizacja pozarządowa AAPP_Burma aktualizuje listy aresztowanych i zmarłych. Na 19 kwietnia, 3 261 osób zostało aresztowanych, oskarżonych lub skazanych a 738 zabitych przez siły wojskowe. Jedną z ofiar jest Mya Thwe Thwe Khaing, zastrzelona przez policję z karabinu maszynowego podczas protestu.

Wojsko liczy na bierność reszty świata. Razem udowodnijmy im i mieszkańcom Mjanmy, że zbrodnie nie pozostają bezkarne.

Wzywamy Radę Bezpieczeństwa ONZ do:

  • nałożenia kompleksowego embarga na eksport broni do Mjanmy, które obejmuje bezpośrednie i pośrednie dostarczanie, sprzedaż lub przekazywanie, w tym tranzyt i przeładunek wszelkiej broni, amunicji oraz innego sprzętu wojskowego i bezpieczeństwa, w tym zapewnianie szkoleń i innej pomocy wojskowej i obronnej;
  • nałożenia ukierunkowanych sankcji finansowych na urzędników wyższego szczebla Mjanmy odpowiedzialnych za poważne naruszenia praw człowieka;
  • skierowania sprawy sytuacji w Republice Związku Mjanmy do Międzynarodowego Trybunału Karnego, w celu pociągnięcia winnych zbrodni do odpowiedzialności.

Udostępnij petycję w mediach społecznościowych z hashtagiem #WhatsHappeningInMyanmar


Zdjęcie w nagłówku: Policja aresztuje demonstranta podczas protestu w Mawlamyine w stanie Mon, 12 lutego 2021. Photo by STR/AFP via Getty Images.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
110440