Organizacja Amnesty International odniosła wiele sukcesów. Jednym z nich było historyczne uchwalenie przez ONZ 30 lat temu Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur – przełomowego kroku w kierunku wprowadzenia globalnego zakazu tortur. Pomimo tego, w ciągu ostatnich pięciu lat Amnesty International informowała o przypadkach stosowania tortur w przynajmniej 141 krajach w niemal każdym zakątku świata. Ponadto 44% ludzi przebadanych w 21 krajach na każdym kontynencie obawia się, że jeśli trafi do aresztu w swoim kraju, może być narażona na tortury.
Aby zmienić ten przerażający stan rzeczy, Amnesty International rozpoczęła globalną kampanię STOP TORTUROM. Jednym z celów tej kampanii jest wspieranie ofiar tortur oraz zwiększanie świadomości społeczności międzynarodowej na temat tego, że tortury są stosowane na całym świecie. Wśród zbadanych przez Amnesty International spraw jest historia Claudii Mediny z Meksyku, która była torturowana w związku z oskarżeniami o przynależność do gangu. W rozmowie z aktywistami AI, Claudia wyjaśniła, że jej przypadek nie jest odosobniony – na świecie jest niezliczona liczba osób, które poddawane są torturom, a dzięki pomocy Amnesty International przestają one być anonimowe.
W ramach kampanii STOP TORTUROM ponad 40 aktywistów organizuje akcję na Placu Zamkowym w Warszawie. Poprzez uliczny performance ujawniona zostanie prawdziwa natura tortur i to, jak bezbronne czują się ich ofiary. Każdy może przeciwstawić się tej okrutnej praktyce poprzez podpisanie petycji na miejscu akcji bądź na stronie internetowej. Akcja zostanie przeprowadzona przez uczestników European Youth Meeting 2014 – aktywistów Amnesty International – które to wydarzenie organizowane jest w tym roku w Polsce.
– To młodzi ludzie są tymi, którzy wpływają na przyszłość nas wszystkich i dlatego staramy się skupiać na pracy z nimi. Chcemy zachęcić ich do wprowadzania zmian w około. W Polsce podkreślamy znaczenie globalnej solidarności – ocenia Martyna Markiewicz z Amnesty International Polska. – Działając w Polsce, możemy wpłynąć na życie osób z Meksyku, Uzbekistanu, Azerbejdżanu czy Nigerii. Każdy może się do tego przyczynić.
European Youth Meeting 2014 ma wzmocnić postawy aktywistyczne i umiejętności edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem kampanii STOP TORTUROM.
– Międzynarodowe środowisko aktywistów inspiruje i motywuje mnie do tego, by po powrocie do domu z jeszcze większym zaangażowaniem przeciwdziałać torturom. Uczymy się, poznając to, w jaki sposób działają jako aktywiści i prowadzą kampanie w swoich krajach. Ja nauczyłam się wiele – powiedziała Katinka Troye, aktywistka z Norwegii.
– Wszyscy chcemy pomóc osobom zagrożonym torturami. Wszyscy pragniemy zrobić coś dla świata, zadbać o lepsze życie dla każdego – dodał Jamie Gregson, aktywista z Danii.
Kampania STOP TORTUROM ma za zadanie stanąć między oprawcami a torturowanymi: domaga się obecności prawników podczas przesłuchań zatrzymanych, pomocy lekarzy dla ofiar tortur oraz pociągnięcia oprawców do odpowiedzialności. Ale nie jesteśmy w stanie uczynić tego sami, potrzebujemy Twojej pomocy. Możesz poznać prawdę o skali stosowania tortur na świecie i zaangażować się w kampanię STOP TORTUROM. Razem możemy zmusić władze państw, by dotrzymały swoich obietnic; interweniować tam, gdzie ludzie są torturowani; nagłaśniać historie ofiar tortur.
Zapraszamy na akcję Amnesty International: Warszawa, Plac Zamkowy, 31.07, 16:00.