Aktywiści i aktywistki działają na rzecz równości

W ramach projektu edukacyjnego „Razem mamy siłę. Stop dyskryminacji” uczniowie i uczennice ze szkół w całej Polsce, wspólnie ze swoimi wychowawcami działają razem, aby zmobilizować swoje lokalne społeczności do przeciwstawienia się dyskryminacji.
infografika_stereotypy
 
Nowy 2016 rok będzie pełen oryginalnych akcji i happeningów, przyczyniających się do rozwijania świadomości i wiedzy o prawach człowieka oraz wzmacniania umiejętności antydyskryminacyjnych. Do realizacji projektów włączyły się grupy z aż 81 szkół z całej Polski. W ramach projektu przygotują akcje, wykonają  plakaty, ulotki i gazetki informacyjne, przygotują prezentacje multimedialne, zorganizują spotkania, konferencje i dyskusje dotyczące promocji tolerancji i równości. Nie zabraknie też różnorodnych inscenizacji teatralnych, konkursów plastycznych i literackich, a nawet powstanie graffiti na temat praw człowieka w przestrzeni publicznej.

Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starym Mieście

Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Starym Mieście

Liceum i Technikum Informatyczne ,,Computer College” oraz Zespołu Szkół Nr 9 im. Romualda Traugutta w Koszalinie zorganizują happening przed miejskim ratuszem. Uczestnicy akcji przeprowadzą inscenizację o sytuacji uchodźców, ludzi uciekających z rejonów ogarniętych wojną, w celu uświadomienia do czego mogą prowadzić uprzedzenia i mowa nienawiści. Publiczny happening odbędzie się również w Nowej Soli, gdzie uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego trzymając się za ręce utworzą łańcuch przeciwko dyskryminacji. Aby zwiększyć wrażliwość na występowanie mowy nienawiści,  uczestnicy projektu z Żychlina i Starego Miasta zorganizują bieg międzyszkolny.
II LO im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie

II LO im. Wł. Broniewskiego w Koszalinie

Grupy w szkołach zaangażują się również w poszerzenie wiedzy na temat problemów osób niepełnosprawnych (Śrem, Gdańsk). Poprzez praktyczne doświadczenie trudności życia codziennego poruszając się na wózku, o kulach, z zasłoniętymi oczyma lub zatkanymi uszami, uczniowie pragną zmienić sposób postrzegania osób z niepełnosprawnością przez młodzież.
Zespół Szkół w Sokółce

Zespół Szkół w Sokółce

Kluczowym działaniem wielu grup edukacyjnych stanie się przeprowadzenie Dni Tolerancji i Równości (Słupca, Ciechanowice, Ostrołęka, Wrocław, Witonia), w czasie których uczniowie i uczennice ras wcielą się w role osób o innym pochodzeniu, narodowości czy wyznaniu. Dzięki temu będą mieli okazję na własnej skórze się sprawdzić, jak to jest być „innym”. Jako podsumowanie akcji edukacyjnych zorganizowane zostaną „żywe biblioteki” (Sułów, Kozienice) oraz spotkania z innymi kulturami (Częstochowa, Olsztyn). Głównym założeniem tych akcji jest przybliżenie świata różnorodnych kultur i religii, wzbogacenie wiedzy o innych narodów oraz zmniejszenie dystansu wobec innych, a tym samym przeciwdziałanie dyskryminacji.
Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu

Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu

W rezultacie realizacji projektów uczniowskich powstaną też filmiki o uchodźcach i potrzebie wsparcia dla osób wykluczanych, które następnie zostaną rozpowszechnione w sieci (Głogów, Sucha Beskidzka, Zgierz).
Więcej o projekcie dowiesz się wchodząc na naszą stronę.