Aktywistyczny wrzesień zakończony! Podczas 3 obozów praw człowieka przeszkoliliśmy 124 osoby – Amnesty International

Aktywistyczny wrzesień zakończony! Podczas 3 obozów praw człowieka przeszkoliliśmy 124 osoby

Przez 3 tygodnie września byliśmy w Miedzywodziu, gdzie przygotowywaliśmy grupy uczniów, aktywistów i edukatorów do skutecznego działania na rzecz praw człowieka. Były inspirujące warsztaty, spektakularne akcje, dużo energii i ambitne plany na przyszłość.

Jako pierwsi nad morze przyjechali uczniowie i uczennice, biorący udział w projekcie edukacyjnym „Prawa człowieka: TERAZ! To jest w Twoich rękach”, dzięki któremu uczą się, jak rozwiązywać problemy w ich najbliższym otoczeniu i działać w społeczności lokalnej w obszarze praw człowieka. Przez pięć dni pracowali nad własnymi projektami gotowymi do zrealizowania po obozie, ale mieli także szansę poznać prawa migrantów i uchodźców i podjąć działanie w ramach kampanii „S.O.S. Europo!”. Ich zaskakująca dla widzów akcja w centrum Międzyzdrojów była nie tylko sukcesem (zebrali 120 podpisów, a dodatkowo wiele osób podpisało petycję na naszej stronie), ale też lekcją, sprawdzianem i motywującą siłą do dalszego działania!

Uczniowie i uczennice postawili wysoko poprzeczkę dla aktywistów i aktywistek, którzy przyjechali po nich na 5-dniowy obóz dla osób zaczynających działać w AI. Oni wybrali inną formę akcji, nastawioną na rozmowę z ludźmi i zbieranie podpisów, a zakończoną spektakularną fotopetycją nocną nawiązującą do niebezpiecznej drogi, jaką pokonują po zmroku płynące do Grecji łodzie z migrantami.

Zanim jednak przeszli do działania poznali sześć głównych kampanii AI, dowiedzieli się, jak promować swoje działania w mediach i w sieci oraz mieli okazję porozmawiać z Saleh, Somalijczykiem, który stara się o status uchodźcy w Grecji i na co dzień musi stawić czoła łamaniu praw człowieka, o jego drodze od bycia ofiarą naruszeń do stania się aktywistą na rzecz praw migrantów i uchodźców.

Zwieńczeniem wrześniowej wyprawy do Międzywodzia był obóz dla edukatorów i edukatorek praw człowieka. Eduaktorzy i Edukatorki zdobywali wiedzę o związku praw człowieka z ubóstwem, bieżących kampaniach Amnesty International, pogłębiali swoje umiejętności trenerskie oraz dzielili się przeróżnymi doświadczeniami pracy z młodzieżą oraz nauczycielami. Mieli okazję porozmawiać przez skype z uchodźcą, Ahmedem Mussą, który pokonał długą drogę, by otrzymać azyl w Szwecji oraz z Ramzim Kassemem, prawnikiem broniącym więźniów w Guantanamo. 25 września uczestnicy warsztatów wyjechali z Międzywodzia, teraz „Lokalne Zespoły Trenerskie Edukacji dla Godności” przygotowują swoje własne warsztaty. Studenci, nauczyciele i uczniowie zostaną przygotowani do podjęcia działań w  czasie Tygodnia Edukacji Globalnej.

Aktywistyczno-edukacyjny wrzesień to 120 godzin warsztatów, 124 uczestników i uczestniczek, a przede wszystkim – dziesiątki pomysłów, jak działać na rzecz praw człowieka.

Obóz dla grup szkolnych odbył się w ramach projektu „Prawa człowieka: TERAZ! To jest w Twoich rękach”. Projekt jest realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej o kampanii S.O.S. Europo!>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

5452