Aleś Bialacki: Dziękuję za wsparcie – Amnesty International

Aleś Bialacki: Dziękuję za wsparcie

Obrońca praw człowieka na Białorusi, więzień sumienia Aleś Bialacki podziękował za wsparcie i międzynarodową kampanię - podało Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiosna" - w liście Alesia jest dużo pozytywnej energii.

Otrzymuję wiele listów i pocztówek – napisał Bialacki – Staram się odpowiadać zawsze,  gdy jest podany adres zwrotny. Tylko w ciągu trzech dni, od 25 do 27 września, dostałem około 200 listów. Od razu pogoda stała się cieplejsza, a mój nastrój natychmiast się poprawił.

Największą niespodzianką była wizyta w więzieniu nuncjusza apostolskiego 25 września. Nie mogłem sobie tego nawet wyobrazić! Przekazał nam więźniom słowa wsparcia od Papieża. Można porównać tego typu wizytę do wizyty Papieża Jana Pawła II na Kubie, kiedy ponad 100 więźniów zostało uwolnionych. Chociaż zostali oni później bez ich zgody wsadzeni do samolotu i wywiezieni do Kanady. Oczywiście mam nadzieję na znacznie lepszy scenariusz u nas. Koniec końców wizyta nuncjusza apostolskiego to dla nas bardzo optymistyczny znak. Zapytał nas co powinien przekazać Papieżowi. Powiedziałem mu, aby przekazał Papieżowi naszą wdzięczność za wsparcie.

Aleś Bialacki jest białoruskim działaczem społecznym i obrońcą praw człowieka. Pełni funkcję dyrektora Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiosna” oraz wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka. Był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Bialacki został aresztowany w sierpniu 2011 roku i skazany na cztery lata więzienia. Amnesty International uznało go za więźnia sumienia.

W tym roku Bialacki został  nominowany do nagrody “Za wolność myśli” Andrieja Sacharowa. Nagroda została ustanowiona w 1988 roku przez Parlament Europejski i jest przyznawana corocznie za osiągnięcia w dziedzinie praw człowieka i podstawowych wolności, demokracji i przestrzegania zasad państwa prawa, poszanowanie prawa międzynarodowego i praw człowieka.

Źródło: http://spring96.org

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

1992