Aleksiej Sokołow, obrońca praw człowieka z Rosji, bohater Maratonu Pisania Listów 2009, jest na wolności! – Amnesty International

Aleksiej Sokołow, obrońca praw człowieka z Rosji, bohater Maratonu Pisania Listów 2009, jest na wolności!

27.07.2011r. sąd w Krasnojarsku zdecydował się na warunkowe zwolnienie z więzienia Aleksieja Sokołowa. Został on aresztowany w maju 2009 roku, a rok później skazany za kradzież i włamanie. Zdaniem wielu osób zarzuty względem Sokołowa były sfabrykowane z uwagi na jego działalność na rzecz praw człowieka, szczególnie na rzecz ochrony praw więźniów. Sokołow mógł opuścić więzienie, aktualnie znajduje się w drodze do domu i swojej rodziny, która mieszka w Jekatynburgu.

38_Sokolov-l6620Amnesty International rozmawiała z Aleksiejem Sokołowem wczoraj rano (27.07.), dziękował członkom i członkiniom Amnesty International, a także wielu innym organizacjom działającym na rzecz praw człowieka, za wsparcie, jakie otrzymał w ciągu ostatnich dwóch lat.

Tło wydarzeń

Obrońca praw człowieka Aleksiej Sokołow to szef i założyciel organizacji Podstawy prawne (Pravovaia Osnova – Legal Basis), która działa na rzecz zaprzestania tortur i złego traktowania osób przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach i aresztach. W maju 2009r. Aleksiej Sokołow został zatrzymany jako podejrzany o udział w rabunku, który miał miejsce w 2004 roku. Dochodzenie w sprawie tej kradzieży było kilkakrotnie zamykane, powodem był brak podejrzanych.

23 kwietnia 2009 sprawa została ponownie otwarta. Według policji podejrzany, przebywający w więzieniu w związku z innym przestępstwem, zeznał, że dopuścił się rabunku wspólnie z Aleksiejem Sokołowem.

13 maja 2010, sąd grodzki w Bogdanowiczu skazał Aleksieja Sokołowa na karę pięciu lat pozbawienia wolności w więzieniu o zaostrzonym rygorze, za kradzież popełnioną rzekomo w 2001 i za rabunek dokonany jakoby w roku 2004. Sąd oczyścił Sokołowa z trzeciego zarzutu o rzekome popełnienie kradzieży w 2004 roku.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Rosja: Ponad 1300 demonstrantów zatrzymanych po ogłoszeniu poboru wojskowego

2271