Algieria: Amnesty International potępia zamachy bombowe w Algierze – Amnesty International

Algieria: Amnesty International potępia zamachy bombowe w Algierze

MDE 28/009/2007
Do pierwszej eksplozji doszło przy wejściu do siedziby algierskiego rządu w centrum miasta. Według doniesień, w jej wyniku życie straciło co najmniej 12 osób. Bilans ofiar drugiego wybuchu, do którego doszło w krótkim czasie po pierwszej eksplozji, to co najmniej 11 osób. Miał on miejsce w pobliżu komisariatu policji we wschodniej dzielnicy mieszkalnej Bab Ezzouar, w drodze na międzynarodowe lotnisko i niedaleko stołecznych uniwersytetów. Według doniesień świadków, w ataku brały udział trzy samochody-pułapki. Bezpośrednio po zamachach, brak było informacji o winnych przyznających się do ich przeprowadzenia.
Ataki, które najwyraźniej skierowane były głównie w cywili, są pierwszymi od 1990 r. tego typu zamachami, kiedy na miejsce powodujących tak znaczne zniszczenia eksplozji, wybrane zostało centrum Algieru.
Amnesty International potępia wszelkie ataki wymierzone w ludność cywilną. Są to działania absolutnie zakazane przez prawo międzynarodowe, dla których nie można znaleźć żadnego usprawiedliwienia. Są wyrazem całkowitej pogardy dla najbardziej podstawowych wartości, wyznawanych przez ludzkość.
Tło wydarzeń
W ostatnich latach, sytuacja w Algierii powoli się stabilizowała, po ponad dekadzie pełnej przemocy. Uważa się, że w tym czasie około 200 000 osób straciło życie, a wielu innych zostało rannych. W 2006 r., walki między zbrojnymi grupami a siłami bezpieczeństwa przyniosły śmierć ponad 300 osobom, włączając w to ponad 70 cywili. Największe natężenie wewnętrznego konfliktu miało miejsce w połowie lat 90., kiedy liczba ofiar śmiertelnych była znacznie większa.
Ostatnie tygodnie przyniosły nawrót fali przemocy i wzrost liczby zbrojnych konfrontacji między siłami bezpieczeństwa a główną islamską grupą zbrojną, wciąż działającą na terenie kraju. Grupa, dawniej znana jako Salafist Group for Preaching and Combat, najprawdopodobniej zmieniła obecnie nazwę na Organizację al-Qaidy w Islamskim Magrebie, według oświadczenia, jakie w styczniu 2007 r. ukazało się na stronie internetowej, rzekomo związanej z grupą. Jak dotąd nie zostało potwierdzone, kto odpowiedzialny jest za przeprowadzenie dzisiejszych ataków.
Tłumaczenie: Przemysław Pietraszek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
3917