Algieria: Apel o zaprzestanie niszczenia dowodów – AKCJA ZAKOŃCZONA – Amnesty International

Algieria: Apel o zaprzestanie niszczenia dowodów – AKCJA ZAKOŃCZONA

 

Amnesty International jest zaniepokojona szokującymi relacjami o próbach ukrywania i niszczenia dowodów naruszania praw człowieka. W styczniu b.r. potajemnie ekshumowano szczątki ludzkie ze zbiorowego grobu, mieszczącego się w zachodniej prowincji Relizane. Miejsce zbiorowego pochówku odkrył w listopadzie 2003 tamtejszy działacz na rzecz praw człowieka, który zebrał także dowody wskazujące na to, że w grobie znajdowały się szczątki cywilów porwanych i zabitych przez zbrojoną przez państwo milicję.

Uważa się, że milicja jest odpowiedzialna za „zniknięcie” ponad 200 cywilów na terenie prowincji Relizane w połowie lat 90-tych. Członkowie algierskiego ruchu na rzecz praw człowieka zarzucają, że w 2000 roku ekshumowano i przeniesiono gdzie indziej kilka innych miejsc zbiorowego pochówku w celu zatuszowania przestępstw milicji. Wyrazili oni także obawę, że władze nie zapobiegły zatajaniu prawdy, ponieważ sprawcy przestępstw to milicja uzbrojona przez państwo.

Znalezione w miejscu zbiorowego pochówku części ciał stanowią istotny materiał dowodowy w śledztwie, które musi być wszczęte w sprawie tysięcy „zaginięć” i innego rodzaju przestępstw popełnionych w Algierii w ciągu ostatniej dekady. Istnieje obawa, że zniszczono część bądź całość dowodów, które znajdowały się w zbiorowych grobach w Relizane.

CO MOŻESZ ZROBIĆ
Prosimy o napisanie listu do nowo wybranego prezydenta Algierii i wyrażenie zaniepokojenia, że niszczone są dowody naruszania praw człowieka, których dopuściła się na terenie prowincji Relizane uzbrojona przez państwo milicja. Prosimy zaapelować, aby jedną z pierwszych rzeczy, jakich dokona w trakcie swojej kadencji, było wszczęcie pełnego i niezależnego śledztwa w sprawie ostatniego zniszczenia dowodów na naruszenie praw człowieka w Sidi M’hamed Benaouda. Możecie Państwo oprzeć swój list o następujący wzorzec:

Tłumaczenie
  

Apele prosimy wysyłać do: *

M. Abdelaziz Bouteflika

Président de la République

El Mouradia

Alger, Algérie

Telex: 66044 / 66088

Fax: +213 21 609618 / 691595

E-mail: president@el-mouradia.dz

Zwrot grzecznościowy: Your Excellency

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4865