Amaru Antoniu Lima – Amnesty International

Amaru Antoniu Lima

Zanim jeszcze doszło do wściekłego ataku i morderstwa Amaru Antoniu Limy, pochodzący z obcych krajów studenci w Woroneżu – prawie milionowym, mieście położonym około 600 km na południe od Moskwy – obawiali się ataków na tle rasistowskim. Miasto jest znane jako centrum działalności skinheadów, a lokalne organizacje pozarządowe donoszą, iż ataki rasistowskie w pobliżu akademików zdarzają się regularnie. W Woroneżu studiuje około 1.5 tys. zagranicznych studentów, a według doniesień w ciągu ostatnich pięciu lat zanotowano siedem morderstw i około 70 napadów na nich. W październiku 2003 współlokator Amaru Antoniu Limu, również z Gwinei-Bissau, został podobno zraniony nożem w miejskim autobusie. Wielu studentów generalnie próbuje unikać nocnych powrotów.

Kilka dni po morderstwie prawie pięciuset studentów odmówiło uczestnictwa w wykładach i zorganizowało pikiety w mieście, aby zaprotestować przeciwko coraz bardziej powszechnym atakom na tle rasistowskim i niemożności prokuratury, milicji i sądów zapewnienia im odpowiedniej ochrony. Demonstracja i uwaga mediów zmusiły władze do odbycia spotkania ze studentami z innych państw. Miejscy urzędnicy obiecali poprawę bezpieczeństwa w kampusie uniwersyteckim i jego otoczeniu. Jednakże wielu studentów jest podobno bardzo nie wierzy, że władze potrafią zahamować falę motywowanych rasistowsko ataków na obcokrajowców mieszkających w Woroneżu.

Natychmiast po morderstwie urzędnicy milicyjni zaprzeczyli, że atak był na tle rasistowskim, ponieważ jego sprawcy -mieli włosy-, czyli nie mogli być skinheadami. 18 marca 2004 zatrzymano w związku z morderstwem Amaru Antoniu Limy trzech młodych mężczyzn w wieku 16, 19 i 21 lat. Jednakże nie później jak następnego dnia jeden z podejrzanych przyznał w sądzie, że trzej podejrzani zdecydowali się pójść -zabić czarnego-, aby zabić nudę, jaką odczuwali tego dnia. Po tym zmieniono kwalifikację śledztwa – na mocy art. 105 p. 2 kodeksu karnego – na -morderstwo popełnione w szczególnie okrutnych okolicznościach przez grupę osób z powodu nienawiści lub wrogości na tle narodowościowym, rasowym lub religijnym-. Znaczący jest fakt, że ten artykuł rosyjskiego kodeksu karnego rzadko jest stosowany do morderstw na tle rasistowskim, takich jak to, a skazanie na mocy tego artykułu może być ważnym precedensem.

Dyskryminacja z powodów rasowych to rzeczywistość wielu członków grup etnicznych i mniejszości narodowych zamieszkujących Federację Rosyjską. Ofiary, których sprawami zajmowała się Amnesty International, stanowili głównie studenci, poszukujący azylu oraz uchodźcy z Afryki, ale także byli nimi obywatele Federacji Rosyjskiej (w tym etniczni Czeczeni i Żydzi) oraz ludzie pochodzący z południa Kaukazu, z Północnej, Północno-Wschodniej i Środkowej Azji, z bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej.

Federacja Rosyjska jest stroną Konwencji o eliminacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. Konwencja zobowiązuje władze do podejmowania aktywnych środków aby zapobiegać i eliminować dyskryminację z powodu rasy, koloru skóry, pochodzenia, narodowości lub pochodzenia etnicznego, oraz gwarantować wszystkim równość wobec prawa.
Zacznij działać!
Prosimy o natychmiastowe wysyłanie apeli:

  • Uznając fakt, że prowadzone jest dochodzenie w sprawie morderstwa na tle rasistowskim Amaru Antoniu Limy i wzywając władze do prowadzenia go w sposób bezstronny i gruntowny;
  • Wzywając do uwzględnienia w śledztwie doniesień, że morderstwo odbyło się na tle rasistowskim oraz – jeśli tak zostanie ustalone – do uwzględnienia wątku rasistowskiego w akcie oskarżenia;
  • Prosząc władze o zapewnienie, że osoby podejrzane o popełnienie tej zbrodni będą postawione przed wymiarem sprawiedliwości, a ich proces będzie spełniał międzynarodowe standardy sprawiedliwego procesu;
  • Wzywając do podjęcia natychmiastowych środków w celu ochrony mniejszości rasowych i etnicznych w Woroneżu przed nadużyciami i napadami na tle rasistowskim lub innym oraz do popierania tolerancji i szacunku dla inności wśród miejscowej społeczności, zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji;
  • Namawiając władze rosyjskie do -wzmocnienia swych wysiłków w celu zapobiegania przemocy na tle rasistowskim i ochrony członków mniejszości etnicznych i obcokrajowców–, zgodnie z zaleceniami Komitetu ds. eliminacji wszelkich form dyskryminacji rasowej ONZ, jakie wydał w marcu 2003.

Adresy:
Główny Prokurator Regionu Woroneż
Aleksandr Ponomarev
Voronezh Regional Procuracy
Ul. Ordzhonikidze 41
394006 Voronezh
Federacja Rosyjska
Fax: +7 0732 55 38 61/+7 0732 55 25 71 (jeśli ktoś odbierze, powiedz „fax”)
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prokuratorze

Kierownik Departamentu Spraw Wewnętrznych
Aleksandr Dementev
Main Internal Affairs Department of Voronezh Region
Ul. Volodarskogo 39
394690 Voronezh
Federacja Rosyjska
Fax: +7 0732 77 98 07
Zwrot grzecznościowy:           Dear Chief of Police

Kopie prosimy przesyłać do:

Prokurator Generalny Federacji Rosyjskiej
Vladimir Ustinov
Ul. Bolshaia Dimitrovka, 15a
103793 Moscow
Federacja Rosyjska
Fax: +7 095 292 88 48
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prokuratorze

Dyrektor Instytutu Edukacji Międzynarodowej w Woroneżu
Vladimir Rodionov
Ul. Koltsovskaia 40a
Voronezh
Federacja Rosyjska
Fax: +7 0732 13 33 50                                      
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Dyrektorze

Specjalny Przedstawiciel Prezydenta na Środkowy Dystrykt Federalny Federacji Rosyjskiej
Sergei Poltavchenko
Nikol’skii per. 6
103012 Moscow
Federacja Rosyjska
Fax: +7 095 206 7113
Zwrot grzecznościowy:           Szanowny Panie

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
4791