Ambasada RP w Hadze: dyskryminujemy, bo dopiero niedawno wyzwoliliśmy się od komunizmu – Amnesty International

Ambasada RP w Hadze: dyskryminujemy, bo dopiero niedawno wyzwoliliśmy się od komunizmu

(Haga, 15 maja 2007) Ponad 80 osób maszerowało dziś w kolorowej -mini Gay Pride- na ulicach Hagi, aby zaprotestować przeciwko homofobii w Polsce i na Łotwie. Byli wśród nich członkowie i sympatycy Amnesty International, COC (najstarszej organizacji mniejszości seksualnych na świecie), Emine Bozkurt (europosłanka) i Joke Swiebel (była europosłanka). Dwie delegacje odwiedziły ambasady Polski i Łotwy, aby przekazać tysiące podpisów osób domagających się poprawy sytuacji osób LGBT w tych krajach i chronić uczestników parad Gay Pride.

Ambasadorka Łotwy, pani Braze, powiedziała, że była osobiście zawstydzona tym, co zdarzyło się w zeszłym roku, kiedy Gay Pride była zakazana, a zorganizowane w zamian spotkanie gejów zostało obrzucone jajkami i ludzkimi ekskrementami. Zapewniła dyrektora AI Holandia, Eduarda Nazarskiego, że w tym roku parada w Rydze przejdzie bez przeszkód, a policja została poinstruowana, jak chronić uczestników.

Szef polskiej placówki, I radca Artur Cezary Habant, zgodził się z działaczami Amnesty, że prawa gejów i lesbijek są prawami człowieka. Zgodził się również, że polscy politycy czynili dyskryminujące uwagi w odniesieniu do homoseksualistów, ale stwierdził, że powinno być to widziane z historycznej perspektywy. Polska została wyzwolona od komunizmu dopiero w 1989 i jej populacja jest bardziej konserwatywna niż holenderska. Jednocześnie zapewnił, że Parada Równości w Warszawie w najbliższy weekend będzie dobrze chroniona przez policję. Powiedział również, że wolałby dialog niż demonstrację. Dyrektor AI Holandia obiecał kolejną wizytę, aby kontynuować rozmowę o sytuacji osób LGBT w Polsce.

Tłum. Wojciech Makowski Raport o sytuacji w Polsce i na Łotwie Amnesty solidaryzuje się z paradą w Rydze

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

3874