Ameryka Łacińska: obrończynie praw seksualnych i reprodukcyjnych zagrożone – Amnesty International

Ameryka Łacińska: obrończynie praw seksualnych i reprodukcyjnych zagrożone

Setki osób, głównie kobiet, walczących o dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji czy legalnego przerwania ciąży są celem brutalnych ataków i gróźb mających na celu uniemożliwienie jakiejkolwiek debaty publicznej na te tematy, pokazuje najnowszy raport Amnesty International.

– Każda osoba, która odważy się dziś poruszyć temat edukacji seksualnej czy przerywania ciąży w Ameryce Łacińskiej, automatycznie zostaje uznana za “morderczynię” czy “terrorystkę”. W rezultacie sytuacja obrończyń praw człowieka niebezpiecznie się pogarsza i będzie się pogarszać, jeśli władze poszczególnych państw nie zapewnią ochrony, która im się należy – mówi Erika Guevara Rosas, dyrektorka Amnesty International ds. Ameryk.

Amnesty International rozmawiała z dziesiątkami obrończyń i obrońców praw kobiet w Ameryce Łacińskiej, którzy byli prześladowani i zastraszani z powodu swojej pracy. Sprawcami ataków były zarówno osoby indywidualne, jak i przedstawiciele władz. Śledztwa w takich sprawa rzadko są wszczynane i jeszcze rzadziej winny ponosi odpowiedzialność. Rezultatem badań jest opublikowany dziś raport “Obrończynie na celowniku. Walka o prawa seksualne i reprodukcyjne w Amerykach”.

Paragwajska organizacja CLADEM zapewniała wsparcie prawne dla rodziny 10-letniej ofiary gwałtu, która walczyła o możliwość przerwania ciąży. Od czasu rozpoczęcia pracy nad sprawą organizacja jest atakowana jak nigdy wcześniej: otrzymuje telefony i maile z groźbami, pracownicy i pracowniczki są śledzeni, zastraszani, a ich samochody niszczone. Strona internetowa organizacji i komputery były wielokrotnie atakowane.

Klinika w Yucatán w Meksyku była przez lata jedyną, która realizowała przewidziany przez prawo dostęp do przerwania ciąży. Ataki były jednak tak poważne, że ostatecznie większość personelu zrezygnowała z pracy. Przeciwko salwadorskim organizacjom Agrupación Ciudadana por la Despenalización del Aborto i Colectiva Feminista para el Desarrollo Local od 2014 roku toczy się zaciekła kampania oczerniania i zastraszania po tym, jak wsparły publicznie walkę o wolność dla 17 kobiet skazany na długoletnie wyroki więzienia za komplikacje podczas ciąży.

– Władze lekceważąc ataki na obrończynie i obrońców praw człowieka pozwalają im trwać. Pytanie, jak daleko muszą posunąć się sprawcy, żeby władze zareagowały? – pyta Erika Guevara Rosas.

 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

1054