Aminatou Haidar, Maroko – Amnesty International

Aminatou Haidar, Maroko

W dniu 13 listopada, marokańskie władze skonfiskowały paszport obrończyni praw człowieka (z ludu Sahrawi) Aminatou Haidar, a następnego dnia wydaliły ją z kraju, pozostawiając na pastwę losu na lotnisku Lanzarote na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich. Od dnia 15 listopada prowadzi ona w proteście strajk głodowy.
Aminatou Haidar, która ma 42 lata i dwójkę dzieci, została zatrzymana na lotnisku Laayoune w Saharze Zachodniej 13 listopada, po powrocie z miesięcznej podróży do różnych krajów, w tym do USA, gdzie otrzymała Nagrodę za Odwagę Cywilną za rok 2009, która każdego roku jest przyznawana za -niezłomny opór przeciwko złu przy dużym narażeniu własnej osoby-. Na lotnisku została przepytana o to, dlaczego na swojej karcie lądowania jako swój dom podała -Sacharę Zachodnią- zamiast -Sahary Marokańskiej-; pytano ją również o podróż oraz o polityczne afiliacje i poglądy. Jej marokański paszport i dowód tożsamości zostały wtedy skonfiskowane i została zatrzymana na noc na lotnisku. Powiedziała, że w dniu 14 listopada urzędnicy zaproponowali jej wypuszczenie w zamian za publiczne uznanie zwierzchnictwa Maroka nad Saharą Zachodnią. Odmówiła, a w kilka godzin później została umieszczona na pokładzie samolotu do Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich.
Od 15 listopada Aminatou Haidar prowadzi strajk głodowy w ramach swojego protestu. Według członków jej rodziny, ostatnio znacznie osłabła; jej zdrowie jest w szczególnym niebezpieczeństwie dlatego, że cierpi ona na niedokrwistość i wrzody żołądka. W ramach swojego strajku głodowego odmawia regularnego przyjmowania lekarstw na wrzody. Aminatou Haidar odrzuciła możliwość otrzymania statusu uchodźcy w Hiszpanii, domagając się swego prawa do powrotu do Sahary Zachodniej. Bez dokumentów podróżnych, Aminatou Haidar jest w zasadzie uwięziona w Lanzarote. Jej sytuację komplikuje jeszcze fakt, że ani ona, ani jej rodzina, nie mogą uzyskać dostępu do jej konta bankowego. Pewna osoba, która poprosiła o zachowanie anonimowości, powiedziała jej rodzinie, że jeden z wysoko postawionych agentów sił bezpieczeństwa polecił bankowi zablokowanie jej konta.
Amnesty International wierzy, że wydalenie Aminatou Haidar i konfiskata jej marokańskiego dowodu tożsamości i paszportu są umotywowane politycznie, oraz że jest karana z powodu swojego stanowiska w sprawie samostanowienia Sahary Zachodniej.
PROSIMY O NATYCHMIASTOWE WYSYŁANIE LISTÓW w języku arabskim, francuskim, angielskim lub swoim własnym, w których:

  • Wezwiesz władze do zwrotu Aminatou Haidar jej paszportu i dowodu tożsamości oraz do natychmiastowego i bezwarunkowego pozwolenia jej na powrót do Sahary Zachodniej.
  • Wezwiesz władze do zapewnienia, by dostęp do jej konta bankowego nie był uniemożliwiany przez służby bezpieczeństwa.

Tło wydarzeń:
Przez wiele lat Aminatou Hajdar, Prezydent Kolektywu Obrońców Praw Człowieka Sahrawi (Collectif des défenseurs sahraouis des droits de l-Homme, CODESA) odgrywała wiodącą rolę w wielu kampaniach organizowanych w celu wypuszczenia więźniów sumienia i więźniów politycznych pochodzących z ludu Sahrawi, oraz w podnoszeniu stopnia lokalnej i międzynarodowej świadomości w kwestiach naruszeń praw człowieka w Saharze Zachodniej. W dniu 20 października, otrzymała Nagrodę za Odwagę Cywilną, która obejmuje nagrodę finansową w wysokości 50 000 dolarów od Train Foundation w Nowym Jorku. W wywiadzie telefonicznym z Amnesty International z 3 grudnia, Aminatou Haidar stwierdziła: -Jestem zdeterminowana do prowadzenia dalszych działań w celu pokojowej ochrony praw człowieka- To pokolenie i te dzieci [w Saharze Zachodniej] widzą na własne oczy jak policja gnębi ludzi- Wyobraźcie sobie: wiele dzieci, zamiast rysować zabawki, rysuje policjanta, który z pistoletem i kijem bije ludzi- Boję się, że staną się brutalne i będą podburzać do przemocy.-
Aminatou Jaidar jest matką dwójki dzieci. W latach 1987-1991 przebywała w tajnym więzieniu, bez postawienia zarzutów ani zorganizowania procesu. W roku 2005 została skazana na siedem miesięcy więzienia po nieuczciwym procesie, w oparciu o zarzuty wynikające z jej rzekomego udziału w protestach w Saharze Zachodniej. Przed aresztowaniem przebywała w szpitalu z powodu obrażeń, jakich doznała, kiedy została zaatakowana prawdopodobnie przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, kiedy udawała się na demonstrację w Laayoune.
Władze marokańskie nie mają dużej tolerancji dla osób, które głośno opowiadają się za samostanowieniem Sahary Zachodniej, która była terytorium hiszpańskim do momentu, aż została przyłączona do Maroka w roku 1975. Władze wydają się przyjmować coraz bardziej represyjne podejście do działań obrońców praw człowieka pochodzących z ludu Sahrawi, co stanowi naruszenie zobowiązań wynikających z międzynarodowych traktatów praw człowieka, a szczególnie Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych i które są sprzeczne z Deklaracją ONZ w sprawie Obrońców Praw Człowieka.
Sahara Zachodnia jest przedmiotem sporu terytorialnego pomiędzy Marokiem, które deklaruje swoje nad nią swoje zwierzchnictwo, a Frontem Polisario, który wzywa do powstania niepodległego państwa na tym terytorium i który zorganizował samozwańczy rząd na uchodźctwie w obozach dla uchodźców w południowo-wschodniej Algierii.
PROSIMY O WYSYŁANIE APELI nie później niż 15 stycznia 2010 DO NASTEPUJĄCYCH OSÓB:
King (Król)
Mohammed VI
Bureau de Sa Majesté le Roi
Palais Royal
Rabat, Maroko/Maroc/Morocco

Faks: +212 537 73 07 72
Zwrot grzecznościowy: Your Majesty/Wasza Królewska Mość

Minister of Foreign Affairs and Cooperation (Minister Spraw Zagranicznych i Współpracy)
Taieb El Fassi Fihri
Ministre des Affaires Etrangeres et de la Coopération
Avenue Franklin Roosevelt
Rabat, Maroko

Faks: +212 537 76 46 79
Email: mail@maec.gov.ma
Zwrot grzecznościowy: Your Excellency (Wasza Ekscelencjo)
Apele można również przekazać za pośrednictwem Ambasady Maroka:
Ambasada Królestwa Maroka

ul. Starościńska 1 m. 11-12, 02-516 Warszawa
tel. (0-22) 849 63 41; fax (0-22) 848 18 40
tłum. B. Kumanek

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2878