Amnesty Bus na letnich festiwalach walczy o kuloodporny Traktat o Handlu Bronią – Amnesty International

Amnesty Bus na letnich festiwalach walczy o kuloodporny Traktat o Handlu Bronią

Amnesty International odwiedzi największe letnie festiwale muzyczne w Polsce z kampanią Broń pod Kontrolą. Każdy kto weźmie udział w akcji będzie mógł pomóc w powstrzymaniu naruszeń praw człowieka w Syrii, na Sri Lance i w Kolumbii.

Wolontariusze i wolontariuszki Amnesty International będą jeździć na festiwale specjalnie do tego przygotowanym samochodem – Amnesty Busem. W lipcu i w sierpniu odwiedzą następujące festiwale: 4-7 lipca,  Open-er Festival w Gdyni; 12-15 lipca, Seven Festival Music & More w Węgorzewie; 27 lipca, Impact Festival w Warszawie; 2-4 sierpnia, Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą; 3-5 sierpnia, Off Festival w Katowicach; 9-12 sierpnia Ostróda Reggae Festival.

Działacze i działaczki Amnesty International będą zbierali podpisy pod trzema petycjami o Syrii, Sri Lance i Kolumbii. We wszystkich tych krajach niekontrolowany i nielegalny handel bronią przyczynił się do poważnych naruszeń praw człowieka – mówi Elena Zacharenko, koordynatorka Kampanii Amnesty International.

W apelu do władz Syrii będzie można wziąć w obronę pokojowo protestujących obywateli, z którymi bezwzględnie rozprawiają się siły rządowe i prorządowe bojówki. W sprawie konfliktu na Sri Lance apel będzie skierowany do Sekretarza Generalnego ONZ o powołanie organu, który zbada zbrodnie popełnione podczas toczącego się tam krwawego konfliktu. Petycja w sprawie Kolumbii weźmie w obronę Pokojową Społeczność San José de Apartadó, by władze zapewniły jej bezpieczeństwo w toczącym się w tym kraju konflikcie między rządem a zbrojnymi organizacjami.

Od 2 lipca do końca lipca, w czasie trwania akcji letniej, państwa członkowskie ONZ negocjować będą Traktat o Handlu Bronią (Arms Trade Treaty, w skrócie ATT).

– Jest to niezbędny krok na drodze do zapobiegania poważnym naruszeniom międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Traktat będzie mógł pomóc w ograniczeniu transferu broni do miejsc, w których toczą się konflikty, takich jak Syria, Sri Lanka i Kolumbia – mówi Elena Zacharenko. – Państwa ONZ powinny zapewnić, że międzynarodowy przepływ broni konwencjonalnej nie będzie dozwolony w przypadku, gdy istnieje duże ryzyko wykorzystania broni do poważnych naruszeń prawa międzynarodowego w dziedzinie praw człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego – wyjaśnia.

Na festiwalach przewidziane są również warsztaty o problemie niekontrolowanego handlu bronią. – Jesteśmy pewni, że festiwalowicze oraz internauci przyłączą się do naszej akcji. Jak zawsze udział w wymienionych festiwalach to dla nas wspaniała okazja, by połączyć wydarzenie kulturalne z akcją społeczną – dodaje Elena Zacharenko.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy zbrodnie w Mjanmie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2066