Amnesty International dla uchodźców w Teatrze Dramatycznym – Amnesty International

Amnesty International dla uchodźców w Teatrze Dramatycznym

Podczas akcji Amnesty International w Teatrze Dramatycznym odbędą się: pokaz filmu, warsztaty i dyskusja.
27 października o godz. 18:00 wyświetlony zostanie film -Nie czekaj na mnie-, w reżyserii Nedima Hazara, o uchodźcach w Turcji, a specjalnym gościem po filmie będzie Witold Szabłowski, dziennikarz Gazety Wyborczej, autor licznych reportaży z Turcji.
28 października w godz. 11.00 – 15.00 odbędą się warsztaty dla młodzieży szkolnej -Przejście graniczne-, a w godz. 18.00-19.30 dyskusja -W poszukiwaniu drugiej ojczyzny- – o książce -Druga Ojczyzna- Paula Scheffera (wyd. Czarne). Udział wezmą Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska, i Edwin Bendyk, publicysta Polityki.
Ponadto, wszyscy goście Teatru w tych dniach zaproszeni są do składania podpisów pod petycjami Amnesty International w obronie Romów i innych mniejszości deportowanych z Niemiec do Kosowa. Romowie i członkowie innych mniejszości etnicznych, również dzieci, są zmuszani do powrotu do Kosowa, często z niczym za wyjątkiem ubrań, które mają na sobie. Po przyjeździe często muszą stawić czoła dalszej dyskryminacji i przemocy.
Amnesty International wzywa wszystkie rządy do wypełniania międzynarodowych zobowiązań respektowania i ochrony uchodźców, a także osób starających się o azyl. W szczególności protestuje przeciwko automatycznej kryminalizacji uchodźców i migrantów, zrównując ich z przestępcami.
-Rządy w wielu częściach świata przedstawiają uchodźców i osoby starające się o azyl jako zagrożenie dla społeczeństw, w których starają się uzyskać schronienie-, mówi Draginja Nadażdin. -Motywy polityczne i argumenty dotyczące bezpieczeństwa państwa sprawiły, że regulacje dotyczące azylu stały się raczej narzędziem służącym do wykluczenia pewnych grup ludzi, niż do odpowiedniej ochrony-.
Film -Nie czekaj na mnie- Nedima Hazara przedstawia historie uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, którzy przybywając do Turcji spotykają się z dyskryminacją, aresztowaniem i innymi represjami. Tureckie prawo odmawia respektowania praw uchodźców i azylantów z określonych nie-europejskich krajów. Amnesty International apeluje już od ponad roku do władz Turcji o zniesienie przepisów łamiących prawa człowieka.
Książka Paula Scheffera -Druga ojczyzna- natomiast podejmuje się analizy europejskich doświadczeń z przyjmowania licznych migrantów szukających w państwach zachodu schronienia i nadziei na lepsze życie. Przede wszystkim na przykładzie Holandii. Sporo miejsca poświęca jednak też Polsce, która powoli z eksportera migracji staje się krajem przyjmującym coraz więcej osób z krajów Afryki, Azji czy państw byłego Związku Radzieckiego.
KONIEC/

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

2559