Nagrodę Amnesty International na festiwalu Millennium Docs Against Gravity otrzyma film, który w ocenie jury najbardziej przyczynił się do wspierania procesu zmiany i budowania świadomości na temat praw człowieka. Zwycięski tytuł wybierze jury w składzie:
Paweł Łoziński – reżyser filmów dokumentalnych;
Jakub Majmurek – publicysta, krytyk filmowy;
Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International w Polsce.
Sprawdź listę filmów konkursowych na stronie festiwalu>>>
Zbrodniarz wojenny bohaterem narodowym?
W niedzielę 12 maja po filmie „Proces Ratko Mladicia” zapraszamy na debatę „Zbrodniarz wojenny bohaterem narodowym. Jak walczyć z bezkarnością?” [Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa]. Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 16:00.
Film pokazuje dwie strony konfliktu podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995, opowiadając historie ofiar i świadków dokonanych zbrodni, ale także zwolenników Ratka Mladicia, dowódcy Sił Zbrojnych bośniackich Serbów, uznanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii odpowiedzialnym m.in. za zbrodnię ludobójstwa w Srebrenicy.
Jak działają międzynarodowe mechanizmy i czy możemy mieć pewność, że ściganie sprawców zbrodni jest skuteczne? Jakie są konsekwencje dla lokalnych społeczności dotkniętych tragediami? Kim są bohaterowie narodowi i czy zawsze ich ocena może być jednoznaczna?
W debacie wezmą udział:
Alan Tieger – prawnik, prokurator. W latach 1994-1996 pracował w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii. W 2001 r. pełnił funkcję prokuratora w procesie Ratka Mladicia;
Henry Singer i Rob Miller – reżyserzy i producenci filmu.
Debatę poprowadzi Draginja Nadaždin.
Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku>>>