Amnesty International na 16. Millennium Docs Against Gravity Film Festival

Już od 10 maja na wszystkich fanów kina dokumentalnego czekają nowe tytuły, projekcje i spotkania w Warszawie, Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławiu, Lublinie i Katowicach. Na 16. Millenium Docs Against Gravity Film Festival nie zabraknie nagrody Amnesty International za najlepszy film o prawach człowieka i dodatkowych wydarzeń, na które zapraszamy już teraz!

Nagrodę Amnesty International na festiwalu Millennium Docs Against Gravity otrzyma film, który w ocenie jury najbardziej przyczynił się do wspierania procesu zmiany i budowania świadomości na temat praw człowieka. Zwycięski tytuł wybierze jury w składzie:

Paweł Łoziński – reżyser filmów dokumentalnych;
Jakub Majmurek – publicysta, krytyk filmowy;
Draginja Nadaždin – dyrektorka Amnesty International w Polsce.

Sprawdź listę filmów konkursowych na stronie festiwalu>>>

Zbrodniarz wojenny bohaterem narodowym?

W niedzielę 12 maja po filmie „Proces Ratko Mladicia” zapraszamy na debatę „Zbrodniarz wojenny bohaterem narodowym. Jak walczyć z bezkarnością?” [Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa]. Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 16:00.

Film pokazuje dwie strony konfliktu podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995, opowiadając historie ofiar i świadków dokonanych zbrodni, ale także zwolenników Ratka Mladicia, dowódcy Sił Zbrojnych bośniackich Serbów, uznanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii odpowiedzialnym m.in. za zbrodnię ludobójstwa w Srebrenicy.

Jak działają międzynarodowe mechanizmy i czy możemy mieć pewność, że ściganie sprawców zbrodni jest skuteczne? Jakie są konsekwencje dla lokalnych społeczności dotkniętych tragediami? Kim są bohaterowie narodowi i czy zawsze ich ocena może być jednoznaczna?

W debacie wezmą udział:

Alan Tieger – prawnik, prokurator. W latach 1994-1996 pracował w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii. W 2001 r. pełnił funkcję prokuratora w procesie Ratka Mladicia;
Henry Singer Rob Miller – reżyserzy i producenci filmu.

Debatę poprowadzi Draginja Nadaždin.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku>>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
20 zł miesięcznie
Pomagaj organizować akcje i kampanie
30 zł miesięcznie
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu
50 zł miesięcznie

Działaj teraz!

Zatrzymaj czystki etniczne w Mjanmie!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Amnesty International odstępuje od współpracy z firmami z branży paliw kopalnych

Powiązany temat

Prof. Ewa Łętowska o „Podręczniku sprawiedliwego procesu”

25121