Amnesty International na Planete Doc Film Festival – Amnesty International

Amnesty International na Planete Doc Film Festival

W piątek, 11 maja, rozpocznie się 9 Planete Doc Film Festival. Przyznana zostanie nagroda Amnesty International za najlepszy film o prawach człowieka oraz odbędzie się debata o arabskiej wiośnie po filmie "Świadkowie rewolucji".

PLANET-DOC-plakat 2Debata -Powrót na Plac Wolności: jaka przyszłość czeka dzieci arabskiej wiosny– odbędzie się po pokazie filmu -Świadkowie rewolucji-, 12 maja. Film rozpoczyna się o godz. 13.30.

Ostatni rok był czasem bez precedensu w historii Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Nagle ludzie w całym regionie zaczęli domagać się zmian, godności i możliwości wpływu na władzę w ich krajach. Jednak rok po rozpoczęciu rewolucji, obaleniu dyktatorów, widzimy wiele rzeczy, które niepokoją – dramatyczne walki w Syrii, nieograniczona władza sił bezpieczeństwa w Egipcie, niestabilność Libii. O tym jakie zmiany zaszły na skutek -arabskiej wiosny- i jaka przyszłość czeka dzieci rewolucji będą zastanawiali się zaproszeni goście:

Patrycja Sasnal – politolog i arabistka, analityk ds. Bliskiego Wschodu w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych;

Maria Pomianowska – dyrektor artystyczny Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur;

Maciej Fagasiński – koordynator kampanii Amnesty International;

Dina Harb – producentka filmu “Świadkowie rewolucji”;

Adam Szostkiewicz – moderator dyskusji, dziennikarz “Polityki”.

Więcej informacji o debacie i filmie -Świadkowie rewolucji- na stronie Planete Doc Film Festival. Amnesty International przyzna nagrodę w wysokości 3000 euro jednemu z 8 najlepszych filmów o tematyce praw człowieka. W skład jury wejdą: Draginja Nadaždin, Mirosław Chojecki, Tadeusz Sobolewski.

– Amnesty International pragnie w szczególny sposób zwrócić uwagę na wciąż nowe zagadnienia związane z ochroną praw człowieka. Poszukujemy obrazu, przybliżającego sytuację ludzi, których prawa są naruszane, pokazującego z jakiego typu problemami muszą się zmagać – mówi o nagrodzie Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International. – Przyznając nagrodę chcemy podziękować twórcom filmu, który przekazuje wartości niezwykle ważne dla wszystkich działaczy na rzecz praw człowieka.

Więcej o nagrodzie i o filmach, które biorą udział w konkursie na stronie Planete Doc Film Festival. Ponadto na festiwalu, 13 maja w Kinotece, odbędzie się wykład mistrzowski – -Kręcenie filmów i prawa człowieka- – uznanego czeskiego reżysera i producenta, Petra Loma, twórcy głośnych filmów poruszających tematykę praw człowieka (“Na linie”, “Listy do prezydenta”). Jego najnowszy film -Powrót na Plac Wolności- (“Back to the Square”), wyreżyserowany wspólnie z Torsteinem Grude, znajdzie się w programie tegorocznej edycji festiwalu.
Zapraszamy.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądamy natychmiastowego zakończenia ataków na ludność cywilną Ukrainy!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

2097