Amnesty International ogłasza konkurs Pióro Nadziei – Amnesty International

Amnesty International ogłasza konkurs Pióro Nadziei

W konkursie mogą wziąć udział autorzy i autorki tekstów opublikowanych w języku polskim w prasie lub Internecie pomiędzy 1 maja 2009 a 30 kwietnia 2010. Teksty mogą być zgłaszane przez redakcje, dziennikarzy i dziennikarki, osoby indywidualne oraz organizacje pozarządowe. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną 28 maja. Wręczenie nagrody-statuetki oraz trzech równorzędnych wyróżnień nastąpi podczas Walnego Zgromadzenia Amnesty International w Warszawie – 5 czerwca – na uroczystości z udziałem m.in. laureatów, członków jury konkursu oraz członków i członkiń Amnesty International z całej Polski.
Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie tekstu poświęconego tematyce praw człowieka do 14 maja 2010 r. Decyduje data dotarcia tekstu pod wskazany poniżej adres lub e-mail.
Artykuły należy przesyłać w wersji pisemnej lub elektronicznej na adres:
Stowarzyszenie Amnesty International
ul. Piękna 66a lok. 2 00-672, Warszawa
tel./fax. 022 828 60 00
e-mail: rzecznik@amnesty.org.pl
Nagroda dziennikarska Amnesty International za najlepszy tekst o prawach człowieka została po raz pierwszy przyznana osiem lat temu. Pierwszym nagrodzonym w konkursie artykułem był tekst poświęcony sytuacji dzieci zeznających w polskich sądach – -Mały świadek-, autorstwa Andrzeja Goszczyńskiego, opublikowany w tygodniku Polityka. Krystyna Kurczab-Redlich otrzymała statuetkę w roku 2003 za tekst -Demokracja z krwi i kości-, opublikowany w Dużym Formacie Gazety Wyborczej, który opowiadał o sytuacji w Czeczenii. Rok później jury postanowiło nagrodzić Natalię Bloch za studium tybetańskiego ruchu na uchodźctwie – -Nie jesteśmy Buddami- – które ukazało się w magazynie -Puls świata-. W 2006 roku statuetka trafiła w ręce Marii Kruczkowskiej za tekst -Świat bez kobiet- z Wysokich Obcasów, dodatku Gazety Wyborczej. W 2007 roku nagrodą został uhonorowany dziennikarz Dużego Formatu Gazety Wyborczej – Tomasz Kwaśniewski – za tekst -Gej i lesbijka uczą dzieci twoje-. Dwa lata temu nagrodę otrzymał Jacek Żakowski za artykuł -Kajdany Dalajlamy-, poświęcony możliwości wpłynięcia przez środowisko międzynarodowe na sytuację praw człowieka w Chinach. Tekst został opublikowany w tygodniku -Polityka- w numerze 14 w roku 2008. W 2009 r. Amnesty International wyróżniło Piórem Nadziei Bartka Dobrocha za cykl tekstów o Tybecie: -Olimpiada wykluczonych- (Tygodnik Powszechny), -Malutki kawałek Tybetu- (Polityka), -Ucieczki do wolności- (Tygodnik Powszechny).
W minionych latach do jury zaprosiliśmy znanych dziennikarzy (m.in. Konstantego Geberta, Piotra Zarembę, Ewę Siedlecką, Joannę Podgórską, Krystynę Kurczak-Redlich) oraz ludzi nauki i kultury, m.in.: prof. Andrzeja Zolla, Mirosława Chojeckiego, prof. Magdalenę Środę i prof. Romana Kuźniara. Autorką wręczanej laureatom Nagrody Dziennikarskiej statuetki – pióra otoczonego drutem kolczastym – jest znana warszawska artystka Iwona Lifshes.
Zachęcamy do udziału w konkursie!

Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa Amnesty International
tel. 22 827 60 00
e-mail: aleksandra.minkiewicz@amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia
2751