Nagroda Ambasadora Sumienia to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Amnesty International osobom, które promują prawa człowieka poprzez swoje zachowanie i dawanie przykładu. Nagrody za rok 2013 zostaną wręczone podczas ceremonii we wtorek wieczorem w Mansion House w Dublinie, w Irlandii.
– Naszych dwoje nowych Ambasadorów Sumienia to osoby różne od siebie na wiele sposobów, lecz łączy je poświęcenie na rzecz walki o prawa człowieka wszędzie i dla wszystkich – stwierdził Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International. – Harry i Malala są prawdziwymi Ambasadorami Sumienia, przemawiającymi za powszechnymi prawami, sprawiedliwością i godnością ludzi, inspirującymi do ich naśladowania.
16-letnia Malala Yousafzai jest orędowniczką równego dostępu do edukacji. W swoim pamiętniku pisanym w 2009 roku dla BBC opisała szczegółowo swoje frustracje z tego powodu, że Talibowie zamknęli wszystkie szkoły dla dziewcząt w jej ojczystym Pakistanie. W roku 2012 została postrzelona i ciężko ranna w ataku, do którego przyznali się pakistańscy Talibowie.
Nagrodę Malali wręczy Bono oraz Azar Nafisi, autor książki “Czytając Lolitę w Teheranie”.
Po otrzymaniu wyróżnienia Malala Yousafzai powiedziała:
– To dla mnie wielki zaszczyt otrzymać tą nagrodę i chciałabym skorzystać z tej okazji, by przypomnieć wszystkim, że na świecie jest wiele milionów dzieci takich jak ja, które każdego dnia walczą o swoje prawo do pójścia do szkoły. Mam nadzieję, że poprzez współpracę pewnego dnia ziści się nasze marzenie o edukacji dla każdego dziecka, w każdym zakątku świata.
Harry Belafonte poświęca swoje życie kwestiom humanitarnym, od ruchów praw obywatelskich po los dzieci-ofiar konfliktu zbrojnego w Syrii. Ten zdobywca nagród Emmy i Tony niezliczoną ilość razy wykonywał coś, co nazywa “obowiązkiem robienia czegoś więcej niż tylko rozrywki”.
Harry Belafonte powiedział:
– Identyfikuję się z zasadami, na których opiera się Amnesty International od momentu, kiedy powstała. Otrzymanie tej nagrody jest dla mnie zaszczytem. Stanowisko Amnesty International w sprawie wszelkich powszechnych przypadków łamania praw człowieka jest oznaką odwagi i jest dla nas moralnym kompasem.
– Szczególnym zaszczytem jest dla mnie otrzymanie Nagrody Ambasadora Sumienia, ponieważ otrzymuję ją wraz z Malalą Yousafzai, która jest prawdziwą bohaterką naszych czasów. Mój podziw dla tej dziewczyny jest nieskończony. Pokazała wielu osobom na całym świecie potrzebę przeciwstawienia się tyranii. Za to wszystko jestem jej dozgonnie wdzięczny.
Nagrodę Harry’emu Belafonte wręczy Roger Waters wraz z gościem specjalnym.
Nagroda Ambasadora Sumienia została zainspirowana wierszem pt. Z Republiki Sumienia, napisanym dla Amnesty International przez niedawno zmarłego Seamusa Heaney’a. Ten irlandzki poeta miał przeczytać swój wiersz podczas tegorocznej ceremonii.
Ten laureat nagrody nobla z literatury również zostanie uhonorowany podczas ceremonii i odczytany zostanie jego wiersz, który zainspirował całe pokolenie aktywistów praw człowieka.
Gospodarzem wieczoru będzie korespondent BBC Orla Guerin, a swoimi występami uwiecznią go tenor Joseph Calleja, zdobywczyni nagrody Grammy Esperanza Spalding oraz Music Generation.
Tegoroczni zdobywcy nagrody dołączą do grupy innych, wyjątkowych osób, którym przyznano nagrodę Ambasadora Sumienia: Vaclav Havel (2003); Mary Robinson oraz Hilda Morales Trujillo (2004); U2 oraz Paul McGuinness (2005); Nelson Mandela (2006); Peter Gabriel (2008); oraz Daw Aung San Suu Kyi (przyznano 2009, wręczono 2012).