Opisane w raporcie wydarzenia i zachowania dotyczą personelu zatrudnionego w Sekretariacie Międzynarodowym AI z siedzibą w Londynie.
Ze względu na szczególną wagę, jaką AI przywiązuje do zapewnienia bezpiecznego i przyjaznego miejsca pracy swoim pracownicom i pracownikom, zdecydowano się na przeprowadzenie w/w audytu a dotychczasowy zespół menadżerski Międzynarodowego Sekretariatu ogłosił swoją gotowość podania się do dymisji i oddał się do dyspozycji Kumiego Naidoo, Sekretarza Generalnego organizacji. Sekretarz Generalny zapowiedział dalsze szczegółowe wyjaśnienie sprawy i podjęcie kroków zmierzających do naprawienia sytuacji w Sekretariacie Międzynarodowym.
Sekretariat Międzynarodowy koordynuje pracę ruchu Amnesty International na całym świecie. Stowarzyszenie Amnesty International w Polsce jest sekcją ruchu Amnesty International. Posiada odrębną osobowość prawną, biuro, zarząd i kadrę zarządzającą. Na całym świecie funkcjonuje ponad 70 sekcji Amnesty International, które działają na poziomie krajowym w porozumieniu i we współpracy z Sekretariatem Międzynarodowym, zachowując jednak niezależność hierarchiczną i służbową. Przedmiotowy raport nie odnosi się do pracowników zatrudnionych przez Stowarzyszenie Amnesty International w Polsce, jednak wnioski i rekomendacje płynące z przeprowadzonego badania zostaną objęte szczególną uwagą kadry zarządzającej Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Amnesty International w Polsce od lat podejmuje działania mające na celu zapobieganie mobbingowi, dyskryminacji i innym niepożądanym zachowaniom w miejscu pracy. Do działań tych należy przyjęcie odpowiednich procedur reagowania na nieprawidłowości, regularne szkolenia i coroczny audyt przeprowadzany przez zewnętrznych ekspertów.
Zespół AI w Polsce z przykrością przyjął informację, że pracowniczki i pracownicy Sekretariatu Międzynarodowego mogli doświadczać traktowania o charakterze mobbingu lub innych zachowań niepożądanych. Zapowiadane przez Sekretarza Generalnego AI kroki muszą mieć na celu realną poprawę sytuacji w Międzynarodowym Sekretariacie. Polska sekcja Amnesty International gotowa jest wesprzeć ten proces.
Ponadto, w związku z nieprawdziwymi i nieścisłymi informacjami, które pojawiły się w publikacji “Wprost” w dniu 25 lutego 2019 roku odnoszącej się do opisanych wyżej wydarzeń, Zarząd Stowarzyszenia złożył do redaktora naczelnego wniosek o opublikowanie sprostowania, który jednak nie został przez niego uwzględniony. W związku z powyższym, nie wykluczając podjęcia dalej idących kroków prawnych, Zarząd postanowił zamieścić treść sprostowania na stronie internetowej Stowarzyszenia.
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!