Amnesty International publikuje podręcznik do walki z niesprawiedliwością – Amnesty International

Amnesty International publikuje podręcznik do walki z niesprawiedliwością

Dzisiaj Amnesty International publikuje nowe narzędzie, które pozwoli prawnikom, obrońcom i sędziom skuteczniej walczyć z niesprawiedliwymi procesami i niesprawiedliwością.<br /> <br />

To pierwsza od ponad 15 lat aktualizacja praktycznego przewodnika po międzynarodowo uznanych standardach sprawiedliwego postępowania sądowego.
Podręcznik sprawiedliwego procesu to podstawowa lektura dla wszystkich zmagających się z niesprawiedliwością – powiedziała Anna Kulikowska, Menadżerka ds. programowych i edukacji praw człowieka Amnesty International Polska.
– Dostarcza praktyczne porady w sytuacjach, w których prokuratorzy dopuszczają się nadużyć. W skrajnych przypadkach może także pomóc ujawnić prawdziwe, polityczne motywacje procesów. Nawet w najbardziej opresyjnych państwach, gdzie wymiar sprawiedliwości jest zaledwie marionetką w rękach polityków, ujawnianie nadużyć umożliwia sukces.
Podręcznik wykorzystywany będzie przez wiele osób oceniających uczciwość indywidualnych spraw karnych lub całego sądownictwa karnego, w tym:

 • Prawników i sędziów zajmujących się sprawami karnymi,
 • Obserwatorów sądowych, ustawodawców i edukatorów praw człowieka,
 • Osób monitorujących sytuację praw człowieka wspierających wysiłki na rzecz przywrócenia rządów prawa w złożonych sytuacjach po zakończeniu konfliktów zbrojnych.

Z Podręcznika sprawiedliwego procesu korzystali także podczas procesów więźniowie polityczni – niczym z poradnika “zrób to sam”. Albina Kurti aresztowano w Kosowie w 2007 roku podczas pokojowych demonstracji, które pomagał organizować.
Podręcznik sprawiedliwego procesu Amnesty pomógł mi rozpoznać polityczny wymiar mojej sprawy, a także uczył mnie, jak się bronić. Pomógł mi zdemaskować i przeciwstawić się niesprawiedliwości mojej sprawy – powiedział Albin Kurti, były więzień polityczny, przywódca partii VETËVENDOSJE (Samozaparcie) i poseł Zgromadzenia Kosowa.
Drugie wydanie podręcznika, opublikowane na prośbę czytelników, rzuca światło na znaczące zmiany, jakie zaszły w prawnym i politycznym kontekście na całym świecie. Przyjęto wiele nowych standardów. Na przykład w sprawie kobiet pozbawionych przysługujących im wolności i prawa do pomocy prawnej. Odzwierciedla także rosnące przekonanie, że sprawiedliwość obejmuje także szacunek dla praw ofiar, a wiele praw dotyczących sprawiedliwego procesu obowiązuje zawsze i w każdym przypadku, nawet podczas stanów wyjątkowych czy konfliktów zbrojnych.
– Procesy karne są papierkiem lakmusowym przestrzegania praw człowieka. Niezależnie od przestępstwa niesprawiedliwe procesy zaprzeczają sprawiedliwości wszystkich osób, których dotyczą: oskarżonego, ofiary i opinii publicznej – powiedziała Jill Heine, prawniczka międzynarodowego prawa praw człowieka i autorka Podręcznika sprawiedliwego procesu Amnesty International.
Pierwsze wydanie Podręcznika sprawiedliwego procesu miało miejsce w 1998 roku głównie w celu pomocy pracownikom i członkom Amnesty International.
Recenzje pierwszego i drugiego wydania podręcznika:

 • To niezbędna pozycja dla każdej osoby zaangażowanej w monitorowanie przestrzegania międzynarodowych standardów uczciwości podczas spraw kryminalnych lub w całym systemie karnym. Szczerze – to nieoceniony zestaw narzędzi dla każdego w praktyce zajmującego się sprawami karnymi prawnika, od nowicjusza po doświadczonego zawodowca. Zamierzam trzymać swój Podręcznik przy sobie.
  Keir Starmer, QC, były Dyrektor Prokuratury w Wielkiej Brytanii.
 • Gdy odkryłam Podręcznik sprawiedliwego procesu, poczułam się, jakbym natknęła się na złoto. Tłumaczy on różnorodność standardów w kompleksowy, prosty i przystępny sposób.
  Dr Vivienne O’Connor, Institute of Peace USA
 • Podręcznik udowodnił, że jest bardzo wartościowym źródłem szybkiego monitorowania toczących się spraw oraz jako punkt odniesienia w praktycznych sytuacjach, takich jak obserwacja [procesu].
  Mervat Rishmawi, Konsultantka praw człowieka
 • To ważny punkt odniesienia dla mnie i moich kolegów sędziów.
  Mohamed Tarawneh, Sędzia Sądu Najwyższego, Jordania
 • Nie mam najmniejszych wątpliwości, że ten uzupełniony Podręcznik będzie używany w codziennej pracy przez wielu praktyków praw człowieka i aktywistów.
  Kishali Pinto-Jayawardena, prawniczka praw człowieka i teoretyczka prawa, Sri Lanka.

 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Turcja: Sprawiedliwość zwycięża – wyroki skazujące czterech obrońców praw człowieka uchylone

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

1556