Amnesty International rozpoczyna kampanię przeciwko rasizmowi w Wielkiej Brytanii – Amnesty International

Amnesty International rozpoczyna kampanię przeciwko rasizmowi w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania zanotowała w ostatnim czasie znaczący wzrost liczby przestępstw z nienawiści, co wymaga pilnego działania.

Niektórzy poczuli przyzwolenie na głoszenie poglądów rasistowskich w skali niespotykanej tutaj od dziesięcioleci – mówi Kate Allen, dyrektorka AI w Wielkiej Brytanii.

W ramach kampanii interwencyjnej przeciwko rasizmowi ksenofobii Amnesty International zamierza między innymi przeprowadzić badanie dotyczące nasilających się ostatnio w Zjednoczonym Królestwie nastrojów ksenofobicznych. Uwzględni ono doniesienia o przypadkach agresji na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz ich ofiarach, biorąc pod uwagę kontekst odbywającej się na szczeblu publicznym i politycznym dyskusji na temat referendum unijnego i wyborów burmistrza Londynu.

Kampania referendalna naznaczona była retoryką wzbudzającą podziały i ksenofobię, a przywódcy polityczni nie potrafili zdobyć się na jej potępienie. Teraz zbieramy tego owoce – mówi Kate Allen.

– Doniesienia o obraźliwych odzywkach, niszczeniu budynków, rasistowskich hasłach na podkoszulkach i nawoływaniach, by „obcy” stąd wyjeżdżali, oraz innych przypadkach zastraszania i nienawiści stały się przedmiotem niepokoju Amnesty. Po prostu nie możemy pozwolić sobie na przyglądanie się z boku i patrzenie, jak nienawiść staje się tutaj normą.

W sobotni wieczór ofiarą werbalnego ataku o podłożu rasistowskim padł jeden z członków Amnesty w Belfaście. Sprawca wpierw zapytał go, czy jest z któregoś z  krajów unijnych, a następnie powiedział, by „wypierdalał z naszego kraju”.

Mohammeda Samaana, pielęgniarza z belfaskiego szpitala, obrażono w jednym ze śródmiejskich barów. Samaana ma podwójne palestyńsko-brytyjskie obywatelstwo i mieszka w Irlandii Północnej od piętnastu lat.

– To była sobota, był już wieczór, gdy nieznany mi mężczyzna odezwał się do mnie: „Jesteś z Unii Europejskiej? Spierdalaj do domu. Wypierdalaj z naszego kraju” – opisuje ten incydent Mohammed. – Z początku nie wziąłem tego na poważnie, ale mężczyzna dalej mi ubliżał i po chwili zaczął wygrażać mi pięścią. Pomyślałem, że lepiej się wycofać i nie pozwolić, by sytuacja rozwinęła się w złym kierunku. Najsmutniejsze w tym wszystkim było to, że towarzyszący mu trzej mężczyźni i trzy kobiety nie odezwali się ani słowem. To chyba pora, by zabrać głos i przeciwstawić się rasizmowi w każdej postaci i wszędzie tam, gdzie się pojawi.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Zeid Ra’ad Al Hussein, wydał dziś oświadczenie dotyczące popełnianych w Zjednoczonym Królestwie napaści na tle ksenofobicznym:
„Jestem głęboko zaniepokojony doniesieniami na temat odnotowywanych w ostatnich dniach w Zjednoczonym Królestwie ataków i aktów przemocy wobec przedstawicieli mniejszości i obcokrajowców. Rasizm i ksenofobia są w każdych warunkach zupełnie, całkowicie i nieodwołalnie nieakceptowane. Upraszam władze Zjednoczonego Królestwa o podjęcie działań mających na celu powstrzymanie tego rodzaju ksenofobicznych napaści oraz zapewnienie, by wszyscy podejrzani o popełnienie czynów o podłożu rasistowskim i skierowanych przeciwko cudzoziemcom zostali osądzeni”.

against-hate-468Amnesty International wystosowało do wszystkich władz samorządowych w Wielkiej Brytanii apel o potępienie wszelkich przejawów rasizmu oraz zapewnienie wszystkim organom i programom lokalnym środków niezbędnych do zapobiegania i zwalczania napaści na tle rasistowskim i ksenofobicznym. Amnesty chce, by pod tą odezwą podpisał się każdy samorząd (www.amnesty.org.uk/againsthate).

Amnesty zachęca także do okazywania solidarności z ofiarami tego rodzaju ataków. Kampania korzysta z hasztagu #AgainstHate.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

7075