Amnesty International: spotkanie z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf – Amnesty International

Amnesty International: spotkanie z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf

-Niezależne sądy i niezawiśli sędziowie są gwarantem ochrony praw i wolności człowieka - powiedziała Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska po spotkaniu z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. W spotkaniu, które odbyło się na prośbę Amnesty International, udział wzięli również nowy Sekretarz Generalny organizacji Kumi Naidoo oraz Gauri van Gulik – dyrektorka ds. Europy.<br />

-Stanie na straży prawa wymaga odwagi i jest wyrazem wielkiej odpowiedzialności – podkreśliła Draginja Nadaždin – Chcemy wyrazić naszą solidarność z sędziami, którzy nie godzą się na niekonstytucyjne zmiany i na podporządkowanie sądownictwa władzy wykonawczej. Bez właściwie funkcjonującej władzy sądowniczej nie ma ochrony podstawowych praw i wolności obywatelskich. Sędziowie potrzebują naszego wsparcia.

Prośba o spotkanie i rozmowę wynikała z obaw Amnesty International o niezależność sądownictwa w kontekście niekonstytucyjnych zmian, które rząd polski wprowadził w 2016 i 2017 roku. Zmiany te zagrażają prawu do rzetelnego procesu sądowego gwarantowanemu przez traktaty międzynarodowe, których Polska jest stroną. Ustawy regulujące działania wszystkich instytucji systemu sądowego – Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego – zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby zapewnić władzy wykonawczej możliwość wywierania politycznego wpływu na sądy, sędziów oraz instytucje sądowe.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokojowa demonstracja to nie przestępstwo!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

17377