Amnesty International spotyka się z Edwardem Snowdenem – Amnesty International

Amnesty International spotyka się z Edwardem Snowdenem

Przedstawiciel Amnesty International spotkał się z Edwardem Snowdenem, amerykańskim whistleblowerem. Do spotkania doszło w piątek na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo.

– Stowarzyszenie Amnesty International z radością przekazało swoje poparcie bezpośrednio Edwardowi Snowdenowi – powiedział Siergiej Nikitin, szef moskiewskiego biura Amnesty International, który był na spotkaniu. – Będziemy kontynuować naciski na rządy, by mieć pewność, że jego prawa są przestrzegane. Obejmuje to nienaruszalne prawo do ubiegania się o azyl wszędzie, gdzie się na to zdecyduje.

Edward Snowden to były technik komputerowy, który pracował również dla CIA. Obecnie ukrywa się po ujawnieniu inwigilacji prowadzonej na całym świecie przez rząd Stanów Zjednoczonych. Został oskarżony o kradzież mienia rządowego, nieupoważnione ujawnienie informacji dotyczących bezpieczeństwa krajowego oraz ujawnienie poufnych informacji osobie trzeciej.

– Ujawnienie przez niego tych informacji oczywiście było działaniem w interesie publicznym i to sprawa ewidentna. Jego działania jako whistleblowera były uzasadnione. Snowden obnażył nielegalne program ingiwilacji, które niewątpliwie kłócą się z prawem jednostki do prywatności – powiedział Siergiej Nikitin.

– Państwa, które próbują powstrzymać kogokolwiek przed ujawnieniem takich bezprawnych działań, lekceważą prawo międzynarodowe. Wolność wypowiedzi jest prawem podstawowym – dodał Siergiej Nikitin. – Zamiast rozwiązania tego problemu lub choćby przyznania się do rażących naruszeń rząd USA woli prześladować Snowdena. Podejmowane przez USA próby nacisków na rządy innych krajów, by te zablokowały jego starania o azyl, są żałosne.

Organizacja podkreśla, że nie można dokonać ekstradycji osoby, której wniosek o azyl jest rozpatrywany w dowolnym kraju. Nawet jeśli jego wniosek zostanie odrzucony, żadne państwo nie powinno wysyłać nikogo do kraju, gdzie taka osoba byłaby narażona na złe traktowanie.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Rosja: Władze wprowadzają nowe przepisy karne by stłumić krytykę wojny w Ukrainie

Powiązany temat

Oświadczenie w sprawie decyzji Sądu Najwyższego o unieważnieniu wyroku w sprawie Roe v. Wade

1789